středa 12. března 2014

Perla Jadranu

Hvar, jedna z perel Jadranu se může pochlubit mírným podnebím, krásnými plážemi, poli, které voní levandulí a táhnoucím se vápencovým pohořím. První známky o tomto ostrovu sahají již do 4. století před Kristem, kdy se tu usadili Syrakusané společně z Issy a založili město Faros, které se dnes jmenuje Stari Grad a Dimos, dnešní Hvar.



HvarV historii ostrova však můžeme nalézt i další kultury, ať už se jedná o Římany, Benátčany, Chorvatské panovníky a další národy, které se zde vystřídali. Nejdelší vládu si udrželi Benátčané, ti tu vládli v období 1278 – 1797. Po roce 1420 zde bylo vybudováno velké množství hradeb a pevností a hlavní město připadlo Hvaru na místo bývalého Faru. Během Rakousko-Uherské vlády v roce 1886 začala zdejší Hvarská společnost propagovat ostrov jako léčebné středisko s blahodárnými účinky, kromě toho se na ostrově narodilo několik významných osobností jako je Juraj Plančic či Tonko Marojevic.

Město Hvar ve svých útrobách schovává mnohé historické poklady. Většinu architektonických skvostů najdeme v centru za hradbami a celé město Hvar patří tak k nejnavštěvovanějším městům po pobřeží Dalmácie. Během vlády Benátčanů se město přizpůsobilo obchodu a námořním cestám. Vybudoval se zde bezpečný přístav, který byl ideálním místem pro vyplutí na dálné cesty do Orientu. V tu dobu se zde vybudovali mnohé kláštery a přibylo biskupství. K navštívení jistě stojí, úchvatně zdobená katedrála sv. Štěpána ze 17. století, kterou zdobí zvonice nebo trojlistý fronton. Další památky jako Hodinová věž, Městská lodžie a palác Hektoroviců se datují do 15. století a najdete je též v centru města. Ostrov Hvar a hlavní město nabízí kromě památek a historického jádra i skvělou atmosféru, výborné jídlo, památky či úchvatnou přírodu, které není všude k vidění. Ochutnejte i zdejší výborné pokrmy či výtečné víno, případně si zakupte suvenýr ve zdejších obchodech.



Perla Jadranu