pátek 14. března 2014

Chorvatská vína

Chorvatská vína patří k nejlepším na světě, neboť jsou zde velice příznivé podmínky pro pěstování révy. Složení půdy spolu s dostatkem slunečních paprsků jsou ideálním předpokladem pro kvalitní vína. Velice rozšířené jsou odrůdy Pošip a Graševina, z kterých se vyrábí lahodná a svěží vína. Nejpůsobivější chorvatská bílá vína jsou vyrobena z odrůdy Malvasia.



vínaOstrov s největším množstvím odrůd je Hvar, oblibu si získala i vína z ostrovů Brač, Vis, Korčula, Lastovo nebo Pelješac. Chorvaté hodně pijí vína ředěná vodou. Ředěnému červenému vínu s vodou se zde říká bevanda a bílému vínu ředěnému s minerální vodou gemišť. Velmi oblíbené je v Chorvatsku také desertn víno Prošek, které se vyrábí ze suchých bobulí.


Mezi víny vedou na trhu rozhodně vína Istrijská. Pokud budete trávit dovolenou na Istrijském poloostrově a budete mít zájem poznat tento vinařský kraj trochu blíže, můžete se vydat na vinařskou stezku na Istrii. V turistických informačních střediscích vám nabídnou zdarma brožuru, která vám poslouží k orientaci po vinařské stezce.


Na Istrii i jince v Chorvatsku je nejčastěji pije Malvasier. Jeho barva je slámově až zlatavě žlutá a má bouquet připomínající vůni květů akácie. Protiváhou tohoto vína je Teran, což je tmavé, trpké a suché červené víno. Na Istrii se také navíc úspěšně lisují odrůdy jako Merlot, Cabernet-Sauvignon, Muskat a Pinot. Z domácí vinné révy Hrvatica se vyrábí znamenité rosé.


Oproti tomu například Dalmácie je známá svými těžkými červenými víny, jako je třeba Platvac, Dingač nebo Postup. Jsou to vesměs silná vína, která dosahují často obsahu alkoholu kolem 15 %.


Pokud jde o chorvatské ostrovy, tak ty jsou pověstné zejména skutečně excelentními bílými víny. Příkladem jsou Žlahtina nebo Žlutica na ostrovech Pag a Krk. Opačnou výjimkou je však ostrov Hvar, kde se hodně pijí oba druhy červeného vína Pharos nebo Varac.



Chorvatská vína