ÅÃmský cÃsaÅ Dioklecián, který usedl na trůn v roce 284, se pustil do velké pÅemÄny ÅÃmské ÅÃÅ¡e ÅÃmské, kterou si rozdÄlil na dvÄ Äásti. Panovánà rozdÄlil mezi Augusta a Caesara. Dioklecián se na výslunà držel pÅes dvacet let a poté odeÅ¡el mimo hlavnà dÄnà a pÅesunul se do zálivu u Splitu, kde si nechal vybudovat palác, který mu postavili architekti Filot a Zotik.
V roce 313 kdy Dioklecián zemÅel, se jeho palác stal administrativnà budovou a rezidencà pro vysoce postavené úÅednÃky. DalÅ¡Ãm významným okamžikem pro palác se stal rok 615, kde si zde naÅ¡li útoÄiÅ¡tÄ davy uprchlÃků, kteÅà se zde schovali poté, co Salonu napadli AvaÅi. Ti bohatÅ¡Ã si zabrali zdobené komnaty a ti chudÅ¡Ã pak žili ve vÄžÃch a prostorách bran. Kolem celého obvodu paláce se nacházà celkem osm vÄžÃ. ÄtyÅi jsou na nárožÃch paláce a ÄtyÅi se tyÄà na každé stranÄ hradeb.
Celý palác je honosný komplex a tvoÅà samostatnou osadu, která v sobÄ ukrývá mnohé kulturnà památky v podobÄ chrámu, láznÃ, katedrály Äi muzea. Na délku mÄÅà celý komplex úctyhodných 215 metrů a na Å¡ÃÅku je to necelých 180 metrů. Okolnà hradby v nÄkterých mÃstech dosahovali výšky 28 metrů což v té dobÄ, bylo velmi neobvyklé. Jupiterů chrám, který se nacházà v DiokleciánovÄ paláci, se chlubà pÅekrásným atriem se Å¡esti sloupy a kezetovou klenbou. Celý objekt spoÄÃvá v podzemnà kryptÄ a ve stÅedovÄku byl pÅestavÄn na baptisterium sv. Jana. DalÅ¡Ãmi chrámy, které se v paláci nacházà je chrám VenuÅ¡e a Kybely. Tyto dva chrámy odrážejà postavenÃ, které mezi sebou VenuÅ¡e a Kybela majÃ. Kruhové sevÅenà chrámu utváÅà uvnitÅ hexagonálnà půdorys. Kolem chrámu, jsou pak vroubené kolonády. Zlatá brána, která mÃÅà smÄrem k SalonÄ, byla hlavnÃm vchodem Diokleciánova paláce. Velká honosná brána byla bohatÄ zdobena a na obou stranách se tyÄily obranné vÄže s bohatou výzdobou.
Diokleciánův palác