středa 10. prosince 2014

Pelješac

Poloostrov Pelješac leží severozápadně od Dubrovníku a po Istrii je druhým největším poloostrovem v Jaderském moři. Na severu ho oblévá Neretvanský průliv a průliv Malého Stonu, z jihu Pelješacký a Mljetský průliv. S pevninou je spojen úzkou šíjí u Stonu. Pelješac je značně hornatý, nejvyšší vrchol je Sveti Ilija s 961 metry, místně nazývaný Zmijno Brdo, což odpovídá, neboť zde žijí jedovatí hadi nebezpeční hlavně na podzim.



V údolích ve vnitrozemí je úrodná, pečlivě obdělávaná půda a pěstuje se zde hlavně vinná réva. Poloostrovem probíhá po celé jeho délce spojnice s Jadranskou magistrálou, z níž vedou odbočky do osad na pobřeží. Je to hlavně jihozápadní pobřeží, které je teplejší a chráněné proti větrům. Pro motorizované turisty je také výhodné spojení na blízké ostrovy Korčula a Mljet. Přímořská letoviska na Pelješacu jsou Trsteník, Prapratno, Žuljana, Liviště, Kučište a Viganj, avšak nejvýznamnější obcí je Orebič, odkud vyjíždí trajekt na Korčulu. Obyvatelé Orebiče se od pradávna věnovali mořeplavbě a i nyní je to oblíbené útočiště vysloužilých kapitánů na odpočinku.pelješac


Orebič leží naproti Korčule ve vzdálenosti cca 2,5 km. Obec je známa svými nejlepšími plážemi v jižní Dalmácii. Její chráněná poloha na úpatí nejvyššího vrcholu je příznivá pro bohatou vegetaci. Oblíbena je také pro svou odlehlost, která zaručuje klid. Jsou zde krásné pláže příhodné jak pro koupání tak i pro provozování nejrůznějších vodních sportů.


K zajímavostem patří Námořní muzeum na Obala Pomorace. Orebič je vhodný k procházkám, například k františkánskému klášteru na vrcholku vysokém 152 m. Pokračovat pak lze do vesnice Karmen, která je východiskem pro pěší výlety horními vesničkami a k výstupu na vrch sv. Ilija s úžasným výhledem na pobřeží a na moře. Na kopci východně od kláštera je pak kostel Panny Marie Karmenské a v sousedství jsou zbytky místodržitelského paláce a antické sarkofágy.


 


ubytování Pelješac
Levné apartmány v Trpanji








Pelješac