Chorvatsko má jedineÄnÄ pÅÃznivé podnebà s dostatkem slunÃÄka a vhodnou vápenitou půdu pro pÄstovánà vinné révy. Proto se zde vyrábà znaÄné množstvà vÃn různé kvality od prostých bÃlých stolnÃch vÃn vhodných k rybám až po vynikajÃcà Äervená vÃna, plnÄ srovnatelná s mnohými francouzskými a italskými vÃny.
Chorvati jezdà rádi pÅÃmo za vinaÅi a kupujà si od nich vÃno do zásoby. Důvodem jsou pÅedevÅ¡Ãm levnÄjÅ¡Ã ceny a možnost ochutnávky vÃna pÅÃmo na mÃstÄ. Soukromých vinaÅů prodávajÃcÃch vÃno pÅÃmo zákaznÃkům je hodnÄ pÅedevÅ¡Ãm na Istrii a v pohoÅà Samobor u ZáhÅebu.
Pokud jde o kvalitnà Äervená vÃna, tak za âkrále chorvatských vÃnâ se považuje DingaÄ z poloostrova PeljeÅ¡ac v jižnà Dalmácii. Toto silné Äervené vÃno, která má 14% alkoholu, se hodà ke vÅ¡em masitým pokrmům, ale je výborné i samo o sobÄ k pÅÃjemnému posezenÃ, popÃjenà a pojÃdánà tÅeba jen malých chuÅ¥ovek, mezi nimž dominuje chorvatské národnà jÃdlo prÅ¡ut. Na PeljeÅ¡acu se vÅ¡ak vyrábà i podstatnÄ levnÄjÅ¡Ã Äervené vÃno Plavac, vÄtÅ¡inou podávané jako stolnÃ. Pokud je dobrý rok, chutná i bez jÃdla jen tak. DalÅ¡Ã dalmatské jÃdlo srovnatelné se zahraniÄnÃmi znaÄkami je Postup.
SevernÄji se v okolà dalmatského Å ibeniku vyrábÄjà vÃna Plavina a BabiÄ i vcelku pÅijatelné Rosé. V blÃzkém PrimoÅ¡tenu majà vlastnà vynikajÃcà BabiÄ. Na Istrii se vÄtÅ¡inou pÄstujà vÃna bÃlá, ale pÃt se dá i Äervené Teran, ikdyž nÄkdy mÃvá pÅÃliÅ¡ vysoký obsah tÅÃslovin. NejznámÄjÅ¡Ã istrijská vÃna jsou Mucatel a Malvazija.
ÃdajnÄ nejlepÅ¡Ã ze vÅ¡ech druhů vÃn pÄstovaných na ostrovech je VrbniÄka žlahtina, která pocházà ze svahů kolem vesnice Vrbnik na ostrovÄ Krk v oblasti Kvarneru. Toto slámovÄ Å¾luté vÃno je vynikajÃcà a hodà se pÅedevÅ¡Ãm k mÃstnÃm rybÃm specialitám. Nejlépe vÅ¡ak chutná jen tak za parných letnÃch veÄerů.
Výborná vÃna se produkujà také ve Slavonsku. StejnÄ jako mÃstnà jÃdla jsou specifická i vÃna. Ke koÅenÄným jÃdlům ze sladkovodnÃch ryb se výbornÄ hodà napÅÃklad GraÅ¡evina nebo Kutjevo chardonnay.
Chorvatská vÃna