Ostrov Svatého Klementa s rozlohou 5,27 km2 je nejvÄtÅ¡Ãm ostrovem z Paklených ostrovů neboli Pulpských ostrovů. Je to skupina vápencových ostrovů v Jaderském moÅi , na chorvatské Äásti Jadranu v blÃzkosti pÅÃstavu Hvar.
Jméno souostrovà nesou ne podle Pekla, že se jim u nás omylem ÅÃká Pekelné ostrovy, ale podle paklina, typu borovice pryskyÅice. SprávnÄ by tedy mÄl Äeský název být Smolné ostrovy. Smůla se kdysi použÃvala pÅi stavbÄ dÅevÄných lodÃ.
Doprava
Na ostrov vyplouvajà vlastnÄ nonstop Äluny odplouvajÃcà z pÅÃstavu ve Hvaru od Arzenálu. Auta vÅ¡ak na ostrovÄ nejezdÃ. LodÄ pÅiplouvajà zejména do severnà zátoky Palmižana, která sloužà jako pÅÃstaviÅ¡tÄ a jachtaÅský pÅÃstav ACI Marina Palmižana.
PÅÃroda
Svatý Klement ležà uprostÅed souostrovà a je obklopen nÄkolika menÅ¡Ãmi ostrovy, zejména na východÄ a západÄ, jak ležà také jeho osa. Ostrov je ale velmi Älenitý, pÅes jeho délku 6 km vybÃhá z nÄho na dvacet poloostrovů, vlastnÄ výbÄžků. NejsevernÄjÅ¡Ã bod souostrovà se nacházà na Å¡piÄce Mociguzica, zatÃmco nejjižnÄjÅ¡Ã bod se nacházà na ostrovÄ Stambedru. JižnÃm smÄrem dosahujà poloostrovy délky až 1 km, na severu jsou kratÅ¡Ã. Mezi nimi se pak rozkládajà nádherné zátoky. Z nich můžeme jmenovat Studenou, Smolnou (Paklenou), TaržÄe, Perna atd. PobÅežnà oblast St. Klement také tvoÅà kamenitá neplodná půda. NejvyÅ¡Å¡Ãm vrcholem je Glavica s výškou 94 m. .
Ostrov je sice oblÃbeným návÅ¡tÄvnÃm mÃstem rekreantů a námoÅnÃků, ale pÅesto tu najdeme nedotÄenou pÅÃrody, můžeme si zde pÅipadat jako v botanické zahradÄ, kolik zde najdeme rostlin, jako je aloe vera, vÅes, Å¡alvÄj, rozmarýn, olivy, heÅmánek, ale také můžeme pozorovat bohatou faunu. Paklinské ostrovy jsou chránÄnou pÅÃrodnà památkou v kategorii významných krajinných oblastà vyhlášenou v roce 1972.
OsÃdlenÃ
Archeologicky byly na Svatém Klimentu objevené stopy pozdnÄ antické civilizace. Na okrajÃch zálivu v zátoce na jižnÃm pobÅežà jsou napÅÃklad základy a zdi ÅÃmské vily. Ve stÅedovÄku se tu pásla velká stáda ovcÃ, odpaÅovala se tu moÅský voda a zÃskávala se tak sůl, ale pÄstovala se tu i vinná réva a lovily ryby. Dnes jsou zde tÅi obÄas obydlené vesnice, Palmižana , MomiÄa Polje a Vlaka . V PalmižanÄ je pÅÃstav, ale i v zátoce Soline je možnost ukotvenÃ. Ostrovy sloužà vÄtÅ¡inou cestovnÃmu ruchu, jeho obyvatelé jsou pÅevážnÄ zamÄstnáni v různých rekreaÄnÃch zaÅÃzenÃch, jen obÄas se jeÅ¡tÄ Å¾ivà zemÄdÄlstvÃm Äi rybolovem.
Ostrov dostal své jméno podle zdejÅ¡Ãho kostelÃka sv. Klementa, který je patronem námoÅnÃků. Proto se zde poslednà nedÄli v Äervenci již tradiÄnÄ koná velmi oblÃbená pouÅ¥ na jeho poÄest, kdy sem na ostrov pÅipluje snad polovina vÅ¡ech obyvatel mÄsta Hvaru, ale i mnoho dalÅ¡Ãch návÅ¡tÄvnÃků a námoÅnÃků.
Cestovnà ruch
Pobyt na ostrovÄ nenà pro vÄtÅ¡inu návÅ¡tÄvnÃků dlouhodobý. Jak bylo již zmÃnÄno, jsou zde jen tÅi osady, z nich nejvýznamnÄjÅ¡Ã je proslulá Palmižana. Ta je rozložena u dvou zátok: Palmižana (Luka Palmižana)a VinogradiÅ¡Äe (Uvala VinogradiÅ¡Äe). V chránÄné a k severu orientované zátoce Palmižana je známý jachtaÅský pÅÃstav ACI Marina Palmižana. Sem pak mÃÅà pravidelné i nepravidelné lodnà spoje, se kterými se sem dostávajà rekreanti vÄtÅ¡inou z Hvaru na jednodennà koupánÃ. Obvykle vÅ¡ichni pÅiplujà bÄhem dopoledne a pak v odpolednÃch hodinách se vÅ¡ichni vracejà zpÄt. Za zmÃnku stojà zdejÅ¡Ã arboretum, založené v roce 1906 botanikem Eujeniem Meneghellem, kdy jeho souÄástà je nÄkolik vil a bungalovů k pronajmutÃ.
Palmižana a VinogradiÅ¡Äe
Koupánà se doporuÄuje ne v Palmižane, ale v sousednà již také zmÃnÄné malebné a hluboké zátoce VinogradiÅ¡Äe. Zde se nacházà po Åadu desetiletà známá krásná pÃseÄná pláž s drobnými oblázky. Od pÅÃstaviÅ¡tÄ v zátoce Palmižana je to sem pÄÅ¡Ã cestou kousek pÅes nÃzký ostrovnà hÅeben. Pro pÅÃznivce koupánà na skalnatém pobÅežà je zde spousta mÃst na bÅezÃch zátok, i když v sezónÄ bývajà i ty obleženy stovkami turistů. Pro naturisty se vyhrazena také Äást pobÅežÃ. U zátoky najdeme i dostatek možnostà k posezenà s jÃdlem a k obÄerstvenÃm. PÅÃmo v PalmižanÄ bývá v sezonÄ otevÅeno nÄkolik restauracà a možnost ubytovánà v penzionech. Palmižana dlouhé roky pÅitahuje a inspiruje celé generace chorvatských umÄlců. Ti se zde Äasto setkávajà na ostrovÄ pÅi tvorbÄ dÄl.
TémÄÅ pÅes celý ostrov se pod korunami borovic klikatà vyÅ¡lapaná, ale neoznaÄená pÄÅ¡ina, po které lze navÅ¡tÃvit i dalÅ¡Ã mÃsta ostrova, napÅ. osadu Vlaka západnÄ od Palmižány. Najdete tu malebné staré domky, hezké koupánà v severnà zátoce zvané též Vlaka. Je odsud také pÄkný výhled na ostrov Vis z jižnÃho pobÅežÃ. Vlaka má dvÄ pÅÃstaviÅ¡tÄ, na severnÃm i na jižnÃm pobÅežÃ.  Jižnà zátoka Soline má pak velmi pozvolný vstup do moÅe, ovÅ¡em velkou pÅednostà je zdejÅ¡Ã léÄivé bahno. To sem láká mnohé návÅ¡tÄvnÃky z Hvaru a léÄà se tu zejména choroby pohybového ústrojÃ. Z jižnÃho pobÅežà je krásný výhled na ostrov Vis. Osada Vlaka je rozložena uprostÅed vinohradů. ZdejÅ¡Ã pÃseÄná půda se podobá půdÄ v LumbardÄ na KorÄule a rodà se tu známé vÃno grk, ovÅ¡em zdejÅ¡Ã nemá tu proslulost, ale je znalci si ho velice cenÃ. VÄtÅ¡ina domů jsou starobylá stavenà s ozdobnými vnÄjÅ¡Ãmi schodiÅ¡ti. ZdejÅ¡Ã konoba, vinárna, je vyhlášenou gurmánskou zastávkou s výborným pitÃm i jÃdlem.
Ubytovánà na ostrovÄ Hvar
Chorvatské Paklené ostrovy - Sveti Klement