Ostrov Maun patÅà mezi jadranské ostrovy v severnà Dalmácii do oblasti Zadarského souostrovà a nacházà se západnÄ pÅes Maunský průliv od ostrova Pag, se kterým má stejný smÄrem od severozápadu k jihovýchodu. K pÅÃstaviÅ¡ti Mandre to jsou necelé 3 km, ale do vÄtÅ¡Ãho pÅÃstavu Novalja pÅes Pag 12 km.
Na severu se k nÄmu blÞà ostrov Å kradla, na jihovýchodÄ pak nÄkolik menÅ¡Ãch ostrůvků, nejbližšÃm je BruÅ¡njak. Ostrov má délku 9 km a v neužšÃm mÃstÄ Å¡ÃÅku jan 500 metrů, nejÅ¡irÅ¡Ã je v severnà Äásti, kde mÄÅà 1,5 km.
Doprava
Na ostrov nevedou žádné pravidelné lodnà linky, lze se sem dostat jen vlastnÃm nebo pronajatým Älunem, a to zejména z pÅÃstavu Mandre, pÅÃpadnÄ, a to je asi nejÄastÄjÅ¡Ã pÅÃpad, jako úÄastnÃk jednoho z mnohých fakultativnÃch výletů z letovisek na okolnÃch ostrovech. PÅÃstaviÅ¡tÄ jsou v zátoce KoromaÄna a pak v jedné malé výše k severozápadu. Najdeme zde i betonové molo. Ostrovem Maun napÅÃÄ procházà jen pÄÅ¡Ã stezka.
PÅÃroda
Ostrov o rozloze asi 8,5 km2 je tvoÅen vápencem, je velmi protáhlý a jeho pobÅežà Älenà nÄkolik zátok a zálivů. Na severu to je k západu otevÅená zátoka Å ip a od nà k jihozápadu Pod Crkvino a dál Olipski potar. V nich se dá skrýt pÅes vÄtrem Bórou, a proto jsou vhodné jako kotviÅ¡tÄ pro jachty a malé lodÄ. Na jihozápadnà stranÄ je pak nejvÄtÅ¡Ã zátoka KoromaÄna, která je vÅ¡ak velmi vÄtrná. Na stranÄ k pevninÄ od jihu to jsou nejhlubÅ¡Ã a nejužšà zátoka Rakovisa a dál Kolanski porat, a koneÄnÄ zhruba uprostÅed nejÅ¡irÅ¡Ã zátoka Dražica.
Povrch ostrova je z velké Äásti skalnatý a jinak vÄtÅ¡inou porostlý různými druhy nÃzkých keÅů, pÅÃpadnÄ trávy. Ostrov tvoÅà jeden skalnà hÅeben s nejvyÅ¡Å¡Ãmi vrcholy v jižnà Äásti, nejvyÅ¡Å¡Ã kota zde dosahuje výšky 64 metrů nad moÅem.
OsÃdlenÃ
Maun bylo osÃdlen již v pravÄku, ale poprvé se o nÄm dovÃdáme až z darovacà listiny z roku 1069, ve kterém chorvatský král Petr KreÅ¡imÃr IV. daroval v Zadaru klášteru sv KerÅ¡evan Maun jako „ostrov v naÅ¡em dalmatského moÅi“. V severnÄjÅ¡Ã Äásti ostrova také najdeme zbytky po dávných obyvatelÃch ostrova, napÅÃklad zÅÃceniny kostela, dnes tu vÅ¡ak nežije nikdo. Ostrov Maun vÅ¡ak použÃvajà zemÄdÄlci z nedalekého Pagu jako pastviÅ¡tÄ ovcÃ. Ostrov má proto také nÄkolik domů, které jsou ale jen obÄas obydlené
Cestovnà ruch
Jak bylo zmÃnÄno, ostrov je velmi oblÃbený ke koupánÃ, a proto je zde na pobÅežà v sezonÄ pomÄrnÄ velký ruch. SamozÅejmÄ nejvÄtÅ¡Ã poÄty rekreantů mÃÅà do chránÄných zátok, kde najdou nejen bÃlý pÃsek, teplou vodu bez ježur, ale i absolutnÄ Äisté moÅe.
MÃsta jsou to vhodná i pro rodiny s malými dÄtmi. Ostrov je také vyhledávaný pÅÃznivci potápÄnÃ, nacházejà se zde krásné podvodnà stÄny a útesy, v jejichž okolà lze spatÅit mnohé druhy ryb, jako jsou rozedranci, kanice Äi humÅi.
Na ostrov také mÃÅà jachtaÅi, kteÅà zde nÄkdy kotvà ve velkých poÄtech. OstatnÄ nÄkteÅà si ostrov „pletou“ s podobným ostrovem, kde se natáÄel film Modrá laguna. Cestovnà ruch tu jinak nemá žádné podmÃnky, nenà tu žádná možnost ubytovánÃ, obÄerstvenà a podobnÄ. Na druhou stranu tu podmoÅská fauna a flóra má k životu vynikajÃcà podmÃnky, a pÅi ÄistotÄ zdejÅ¡Ã vody se ani nemusà za nà chodit do velikých hloubek takže ideálnà pro potápÄnÃ.
Levné ubytovánà v Zadaru
Chorvatské ostrovy - Maun