pátek 7. listopadu 2014

U hranic s Bosnou

Poblíž hranic Chorvatska s Bosnou a Hercegovinou leží vesnice Cetina, která je dodnes osídlena převážně srbským obyvatelstvem. Je to velice zajímavé místo, které stojí za návštěvu při pobytu u jižního pobřeží Jaderského moře.



Centru obce dominuje asi 100 let starý kostel v novobyzantském slohu. Mnohem zajímavější je ovšem druhý kostel sv. Spasitele, či lépe řečeno jeho zřícenina, neboť tento kostel byl vystavěn již v 9. století, což je v celém Chorvatsku unikátní. Původní kostel s trojicí apsid byl později stavebně upraven, přibyla mu věž, která dodnes stojí a tyčí se do výšky tří pater. Chrám zůstal dodnes velmi zajímavou ukázkou umění tehdejších zručných mistrů, tedy z doby, kdy se v Čechách o kamenných stavbách jen snilo. Kolem kostela stojí hřbitov s několika sty hroby, mnohé z nich mají náhrobní kameny středověkého původu.


river-cetinaJinou, neméně přitažlivou zajímavostí při hranicích s Bosnou a Hercegovinou je nejvyšší chorvatské pohoří. Vypíná se tu do nadmořské výšky 183l m i nejvyšší chorvatská hora Dinara. Těsně za hraniční čarou je i nejvyšší vrchol stejnojmenného hřebene – Troglav (1913 m n.m.) Pohoří vlastně tvoří horskou hradbu mezi údolími Cetiny (Sinjské polje) a Livanským poljem v Bosně. Asi 150 km dlouhý hřbet, táhnoucí se ve směru severozápad-jihovýchod, je tvořen převážně vápenci s typickými krasovými jevy. Pohoří je poměrně suché, kamenité, se středomořskou vegetací, v horských partiích se pasou ovce.


Pro nejvyšší horu Chorvatska se často používá také název Sinjal. Pro zájemce o její zdolání je nejvhodnějším výchozím bodem právě vesnice Cetina. Odtud se jde kolem zříceniny hradu Glavaš a celý výstup trvá přibližně 6 hodin, podle zdatnosti každého turisty, neboť se jedná o značné převýšení. Na vrchol se dá vysoupat ovšem i z druhé strany, od severozápadu přes chatu Brezovac, patřící chorvatským turistům. Od ní je to na vrchol hory tři hodiny chůze.



U hranic s Bosnou