sobota 8. listopadu 2014

Jachting a potápění

Tyto dvě sportovní disciplíny jsou velice populárním způsobem trávení dovolené u moře v Chorvatsku. Navíc je lze velice příjemně skloubit dohromady.



Plout na jachtě po Jadranu, možnost se kdekoliv a kdykoliv zastavit a trávit příjemné chvíle koupáním či potápěním, patří k nezapomenutelným zážitkům.


Jsou dvě možnosti. První je najmutí jachty, a to třeba i s kapitánem a plout podél jaderského pobřeží. Cena se v tomto případě při plném obsazení lodi nemusí příliš lišit od dovolené v některém středně drahém hotelu. Druhá varianta je, že máte vlastní loď, kterou si do Chorvatska buď dopravíte po vlastní ose na závěsném zařízení za autem, nebo si necháte jachtu poslat vlakem.


Předpisy pro plavbu zahraničních plavidel a jachet upravuje vládní nařízení z března 2005, které podmínky poněkud zjednodušilo, zejména co se týká hlášení počtu osob, které se nacházejí na palubě. Každá loď také musí mít svou nálepku, která je jakýmsi potvrzením o způsobilosti posádky. Další náležitosti je vhodné zjistit na příslušných úřadech, napřiklad na české státní plavební správě.


peopleNa chorvatském pobřeží je asi 50 oficiálních jachtařských přístavů – marin, které mají potřebné technické zázemí. Od Červar-Poratu severně od Poreče, přes Borik severozápadně od Zadaru, přístavy na větších ostrovech, Vodici severozápadně od Šibeniku až po marinu u Dubrovníku.


Chorvatské moře je pro české potápěče asi nejbližší atraktivní destinací. Potápět se lze pouze po získání příslušného povolení (pro individuální potápěče) nebo koncese (pro potápěčské školy). Podmínkou povolení je získání průkazu od Chorvatského potápěčského svazu. Vyžaduje to malý poplatek, který se nedá porovnat s výší pokuty za porušení příslušného příkazu, která vám může být vyměřena v řádech několika stovek eur.


K hlavním střediskům s možností potápění v Chorvatsku patří Vodice, Trogir, Omiš, Makarská, Hvar, Orebič, Cavtat a některá další.



Jachting a potápění