čtvrtek 16. října 2014

Varaždin

Varaždin je město při severní hranici Chorvatska. Pro nás Čechy stranou všech hlavních cest, leží totiž poblíž dálnice ze Záhřebu do Bukurešti, a je to jistě škoda, protože Varaždin je nádherné město plné historických památek, romantických zákoutí, má pěkné okolí, jen mu chybí to moře, a za tím se hlavně do Chorvatska jezdí nebo létá.



Historie na úvod


Město se poprvé připomíná v roce 1181, kdy byl součástí Uherska. Od roku 1209 je Varaždin již významným městem, kde se scházíval i parlament, kvetl zde obchod a rozvíjela se řemesla. Usadil se zde i maltézský řád (klášter s kostelem). V roce 1532 ohrožovali okolí Osman, ale město bylo dobře opevněno, a tak ho nikdy nezískali, význam Varaždina proto stoupal. V roce 1725 se Varaždin stal hlavním městem Chorvatska, tedy v rámci Rakouska. V roce 1776 město ale vyhořelo a úřady byly přesunuty do Záhřebu.


Na prahu novověku


Město v 19. století zažilo bouřlivý vývoj, byla sen zavedena železnice a otevřeny se továrny, např. textilky (Tivar je tu dodnes). Po 2. světové válce se obnovil růst města, modernizace, rychlé industrializace a také otevření první vysoké škole. Rušno zde bylo i válce po roce 1991, ale město samo díky silné vojenské posádce nebylo více poškozeno. V roce 1993 byl vytvořen Varaždinský kraj a město se roku 1997 stalo sídlem diecése.


imagesPamátky města


Středem města je Staré město, myšleno zde jako pevnost. Hlavní obranné prvky jsou až z doby renesance (Vodní hrad), ale budovy mají již barokní charakter. Dnes je zámek sídel muzeum se spoustou exponátů. Dochovaly se i dvě věže starého opevnění.


Kostel sv. Mikuláše (Nicholas) má v základech ještě románské zdivo, pamatuje tak vznik města. Byl pak přestaven goticky (zvonice 54 metrů vysoká), ale i později, hlavně v polovině 18. století.


Hlavní obraz města ale tvoří barokní stavby, například jezuitský kostel je z roku 1642, františkánský z roku 1650 a sousední klášter 1632. Voršilky mají ve Varaždině klášter z roku 1749, kde je dnes dívčí škola. Po požáru 1776 byly přestaveny kostely sv. Floriána (1777) a sv. Vida (1782). Historizující pravoslavný kostel sv. Jiří (Georg) je z roku 1884.


Náměstí krále Tomislava a jeho okolí vyniká řadou barokních paláců, například palác Herzer z 19. století s Entomologickým muzeem. Radnice, která je nejstarší budovou ve městě, má dnes úpravu z roku 1793 a na Františkánském náměstí stojí palác Patacic s rohovým arkýřem.


Kultura


Mezi nejvýznamnější stavby historizující období je Chorvatské národní divadlo (1873), postavené podle návrhů vídeňských architektů Fellnera a Helmera, slavný stavitel divadel ve střední Evropě. Ve městě se ale pořádá několik významných kulturních i společenských akcí, snad nejznámější je Špancirfest většinou poslední týden v srpnu. Tehdy se Varaždin oblékne do mnoha barev, všude účinkují herci, hudebníci a další baviči. Z dalších pravidelnýchn akcí to jsou Varaždinské barokní večery, Mezinárodní festival dechových orchestrů, Dny knihy či Trash Film Festival. Ve městě působí jedna z nejznámějších chorvatských kapel Overflow.


Varaždin dnes


Město má velmi rozvinutý průmysl, nejvíce to je potravinářství (Vindija, Koka), stavebnictví (Zagorje Tehnobeton, Hidroing), textil (Varteks, VIS), strojírenství (MIV) a zpracování dřeva (Mundus). Město vedle kultury žije bohatým sportovním životem, jsou zde


MÄ›sto nabízí Å¡irokou Å¡kálu sportovních a rekreačních zařízení, zejména v rámci stadionu FC „Varteks“, člen chorvatské Premiere fotbalové ligy.


Pokud toužíte po klidu, jsou zde krásné parky s bohatou květinovou výzdobou, které se vzorně udržováno a dotváří to tak nádhernou atmosféru města.



Varaždin