MÄsto Karlovac najdeme v Chorvatsku velmi snadno, ležà totiž ve stÅednà Äásti, kde je Chorvatsko Å¡iroké jen 45 km a kterou protÃná dálnice A1 od pobÅežà na ZáhÅeb.
Poloha mÄsta
Původnà mÄsto, tedy pevnost, bylo založeno nedaleko soutoku Åeky Koryny a Kupy. Jde o Å¡iroké ploché údolÃ, které tvoÅà i toky ÅÃÄek Dobry a Mrežnice, proto jedno z pÅÃzvisek Karlovace je „MÄsto ÄtyÅ Åek“. Jak mÄsto rostlo, pojÃmalo do sebe dalÅ¡Ã obce, dnes jich je pÅed padesát. K nejstarÅ¡Ãm patÅà tÅeba Sjenicak, který byl původnÄ stÅedovÄkým mÄstem, ale zaniklým v 17. stoletÃ. Dnes má Karlovac kolem 60 tisÃc obyvatel.
Již jsme se zmÃnili o dálnici, ale mÃÅà sem i důležité silnice D1 z jižnÃho Chorvatska a D6 do Slovinska. MÄsto je i železniÄnÃm uzlem, od jihu sem vede traÅ¥ z Rijeky, Å ibenÃku a Zadaru, dalÅ¡Ã pak vedou do ZáhÅebu a do slovinského Noveho Mesta.
Kapitolky historie
Historie mÄsta, vzhledem ke stáÅà jiných mÄst v Chorvatsku, je mladá. Karlovac byl založen jako ideálnà mÄsto v 16. stoletÃ, datum založenà je 13. Äervenec 1579. PůdorysnÄ Å¡lo o Å¡esticÃpou hvÄzdu, 24 mÄstských bloků a kolem mohutná opevnÄnà pÅed tureckým nebezpeÄÃm. Jméno mÄsto dostalo podle arcivévody Karla Habsburského. Okolà mÄsta vÅ¡ak nabÃzà mnoho historických památek, zejména mohutné hrady. Ty jsou ostatnÄ i dnes souÄástà Karlovace v pÅipojených obcÃch (Dubovac). Až do roku 1693 bylo mÄsto plnÄ v rukách armády, pak se dostali ÄásteÄnÄ i civilové.
Vedle pevnosti se zaÄala rozvÃjet o obec, která byla na královské mÄsto povýšena až za Marie Terezie (1777). V té dobÄ tu vÅ¡ak bylo velmi kruÅ¡no, protože se Karlovac vzpamatovával z moru (1773), který zahubil polovinu obyvatel.
Cesta do novovÄku
BÄhem 18. a 19. stoletà se mÄsto rozvÃjelo dÃky Äilému obchodu a lodnà dopravÄ na KupÄ. Tehdy byl Karlovac považován za jedno z nejbohatÅ¡Ãch a nejrozvinutÄjÅ¡Ãch mÄst v Chorvatsku.
Hlavnà obdobà rozvoje nastalo až po vyhlášenà nové Jugoslávie po 2. svÄtové válce, kdy se ve mÄstÄ mÄsto a jeho okolà otvÃraly Äetné továrny a průmyslové podniky. Z nejdůležitÄjÅ¡Ãch to byly Karlovacské mlékárny (KIM), Výroba obuvi Josip Kras, Žitoproizvod, Pivovar Karlovac a Jugoturbina.
Od roku 1991 prožÃvalo mÄsto velké útrapy, kdy bylo po jednu dobu dennodennÄ odstÅelováno a zahynuly zde stovky obyvatel, tisÃcovky jich bylo zranÄno. Konec nastal až 7. srpna 1995. Toho roku ve mÄstÄ také natoÄil ÄásteÄnÄ videoklip k pÃsni ZemÄ americký zpÄvák Michaela Jackson.
SouÄasnost mÄsta
NejznámÄjÅ¡Ãm podnikem je pivovar „KarlovaÄko Pivo“, souÄást koncernu pivovarů Heineken. Mnohé starÅ¡Ã podniky zcela zanikly nebo se transformujà do menÅ¡Ãch provozů. Jde o strojÃrenský průmysl, textilnÃ, kožedÄlný a dÅevozpracujÃcÃ.
Ve mÄstÄ je mnoho parků, takže platà dalÅ¡Ã pÅÃzvisko „MÄsto parků“, nejhezÄà je Vrbanicev park.
Od 60. let 20. stoletà probÃhá veliká výstavba v Novém mÄstÄ, vznikla zde MÄstská knihovna Ivan Goran Kovacic, Polytechnika a nový kostel NejsvÄtÄjÅ¡Ãho Srdce JežÃÅ¡ova.
V jižnà Äásti mÄsta v Turanji, která byla poniÄena ve válkách od roku 1991, ve starých rakousko-uherských kasárnách u Åeky Korana je muzea vlastenecké války. ObdobnÄ pozůstatky po bratrovražedné válce jsou v mÄstské Äásti Gaza.
I když se mÄsto potýká dÃky rozpadu nÄkterých velkých firem s potÞemi, kulturnà život neustal. Konajà se zde slavné „Pivnà dny“, ale velké investice se vkládajà do rozvoje cestovnÃho ruchu.
PamáteÄnà je zde samozÅejmÄ HvÄzda, nejstarÅ¡Ã ÄtvrÅ¥, vlastnÄ původnà pevnost s kostelem Nejsv. Trojice. Dále za pozornost stojà FrantiÅ¡kánský klášter, Paulinský klášter v Kamensku, pravoslavný kostel sv. Mikuláše a Národnà svatynÄ sv. Josefa.
Kultura ve mÄstÄ
Karlovac má MÄstské divadlo Zorin a MÄstské muzeum s nÄkolika oddÄlenimi, které obsáhnou vÅ¡e od historie po pÅÃrodu. Své výstavnà plochy má ve mÄstÄ na sedmi mÃstech, napÅ. na StrossmayerovÄ námÄstÃ, Galerie „Vjekoslav Karas“ v Å estiÄevojské ulici, ve Strážnà vÄž na Dubovaci a v rodném domÄ rodiny rybáÅe v Vukmanici. Dále je zde MÄstská knihovna Ivan Goran Kovacice, nejstarÅ¡Ã hudebnà škola v Chorvatsku a Muzejnà vlastenecké války, jak jsme se již zmÃnili.
Sport ve mÄstÄ
Jakkoliv může být Karlovac zajÃmavý, nejvÃce se do povÄdomà ve svÄtÄ dostává svou sportovnà ÄinnostÃ. Konalo se zde napÅÃklad Mistrovstvà svÄta v koÅ¡Ãkové v roce 1970, Mistrovstvà Evropy v koÅ¡Ãkové v roce 1975, Univerziáda 1987 a SvÄtové mistrovstvà v házené žen roku 2003. NejvÃce vÄhlasná je to samozÅejmÄ koÅ¡Ãková, a to i ve spojenà s NBA, kdy jejà výbÄr (Bill Russell, Oscar Robertson, Bob Cousyja a dalÅ¡Ã hvÄzdy) zde hrál jako All Star proti chorvatskému národnÃmu týmu v roce 1971 (vÃtÄzstvà NBA 110:65).
Karlovac