úterý 10. června 2014

Chorvatské plody moře

Jako každá přímořská kuchyně, tak i chorvatská je pověstná oblíbenými rybími pokrmy. Ryby a další mořské plody se u jadranského pobřeží připravují převážně na tři způsoby. Pečené, smažené a vařené. Pro české turisty je patrně nejchutnější pečené rybí maso na roštu.



OLYMPUS DIGITAL CAMERAK dalším chorvatským specialitám patří například brudet, což je dušená ryba s rajčaty, cibulí a kořením, takže jakýsi guláš. Třetí variantou úpravy ryb je ryba vařená na lešo, kdy se ryba vaří ve vodě ochucené česnekem, petrželkou, kořením a dalšími přísadami.


Vyhledávanými pochoutkami v Chorvatsku jsou i další plody moře, kterými jsou různí hlavonožci, mlži, olihně, ježci, chobotnice a jiní mořští živočichové. Někteří z nich, jako například ústřice, se konzumují i za syrova jen pokapané citronem.


Pokud zatoužíte po plodech moře i po návratu z dovolené u Jadranu, můžete si některá jídla připravit i doma. Stačí vám k tomu zakoupit některé z nich v rybárně, mít doma olivový olej a nejrůznější druhy zeleniny. Kdo nemá odvahu se pustit do přípravy těchto u nás nepříliš tradičních pokrmů, může se některým receptem inspirovat pro příští dovolenou u Jadranu a těšit se na jejich konzumaci.


Výborné jsou například smažené mladé olihně, které se nakrájí na proužky kromě chapadélek, obalí v mouce a rychle osmaží ve větší vrstvě olivového oleje. Chutné jsou i olihně plněné nádivkou z drobně nakrájených chapadélek, česneku, petrželky, šunky a strouhánky.


Další delikatesou je vařená langusta. Po uvaření obereme maso a polijeme je tatarskou omáčkou.


Zvláštností jsou malé rybky zvané girice. Ponechají se jim i hlavy, nekuchají se a před smažením se jen osolí a nechají asi hodinu odležet. Pak se obalí v mouce a prudce osmaží.


Chorvatskou specialitou z mořských plodů je námořnické rizoto. Připravuje se z rýže, olihní, mušlí, raků, olivového oleje, cibule, česneku, rajčat, petržele a trošky bílého vína. Vše se smaží a dusí.



Chorvatské plody moře