PeljeÅ¡ac je po Istrii druhým nejvÄtÅ¡Ãm poloostrovem v chorvatském Jadranu. Rozkládá se na územà jižnà Dalmácie a od pevniny je na severu a severovýchodÄ oddÄlen Neretvanským a Malostonským průlivem. Na jihu a jihovýchodÄ jej pak od ostrůvků KorÄuly a Mljetu oddÄluje průliv PeljeÅ¡atský a Mljetský. PÅi pobÅežà poloostrova se táhnou vápencové hÅebeny, mezi nimiž se rozkládajà lány vinné révy té nejlepÅ¡Ã jakosti. ZatÃmco severovýchod poloostrova je dÃky vÄtrům z vnitrozemà chladnÄjÅ¡Ã, západ už nabÃzà mnohem pÅÃjemnÄjÅ¡Ã podmÃnky nejen pro letnà dovolenou.
Stonská Å¡Ãje je pÅevážnÄ pÃsÄitá a zÅejmÄ vznikla sedimentacà moÅského pÃsku, což znamená, že PeljeÅ¡ac byl v minulosti ostrovem. DÃky své seismologické Äinnosti je pravdÄpodobné, že se jÃm jednou opÄt stane.
Jméno poloostrova je pomÄrnÄ nové a inspiraci pochytilo nejspÃÅ¡e z pojmenovánà kopce Pelisac, který se vypÃná nad mÄstem OrebiÄ. V minulosti nesl poloostrov Åadu jiných jmen, a tak se jmenoval Stonski krys, Puncta Stagni, Ponta di Stagno Äi Sabioncello. HlavnÃm mÄstem poloostrova je Ston, který se pyÅ¡nà druhými nejdelÅ¡Ãmi hradbami v EvropÄ. NejvyÅ¡Å¡Ã horou poloostrova PeljeÅ¡ac je Sveti Ilija nesoucà také název Zmijino brdo Äili v pÅekladu Hadà vrch. Jedovatà hadi zde opravdu žijÃ, ale naÅ¡tÄstà jen v divoce zarostlých mÃstech uvnitÅ hor. Na tomto poloostrovÄ navÃc jako na jediném mÃstÄ v EvropÄ Å¾ijà ve volné pÅÃrodÄ Å¡akali. PeljeÅ¡ac je také pÅÃhodným mÃstem pro lov ryb a také ústÅic, které pocházejà z umÄlého chovu v Malotonském zálivu.
Pokud od fauny zamÃÅÃme k flóÅe, je tÅeba zmÃnit pÅedevÅ¡Ãm zdejÅ¡Ã vinice, ze kterých se zÃskává vÃno znamenitých znaÄek dingaÄ a postup. Cestou pÅi pobÅežà se pak pÄstujà mandlonÄ, olivovnÃky a různé druhy jižnÃho ovoce. Hlavnà mÄsto Ston se pak stále jeÅ¡tÄ specializuje na tÄžbu soli, i když má svůj historický boom dávno za sebou. PrávÄ sůl kdysi bývala jednÃm z hlavnÃch zdrojů pÅÃjmu této malé zemÄ a dodnes si zde můžete prohlédnout pozoruhodné saliny. V této dobÄ nabývá ale na ekonomickém významu poloostrova pÅedevÅ¡Ãm cestovnà ruch.
Co se týÄe historie poloostrova PeljeÅ¡ac, jeho prvnÃmi obyvateli byli Ilyrové. Nedávno se zde dokonce archeologům podaÅilo objevit nález evropské úrovnÄ. Odkryli zde totiž významnou ilyrskou svatyni z 1. tis. pÅ. n. l. Nenà sice jeÅ¡tÄ veÅejnosti pÅÃstupná, pÅesto ale zapadá do barvité mozaiky zajÃmavostà tohoto poloostrova.
Již zmÃnÄné mÄsteÄko OrebiÄ je stÅediskem spoleÄenského života na poloostrovÄ. Ležà na jižnÃm pobÅežà hned naproti ostrovu KorÄula a návÅ¡tÄvnÃky pÅitahuje pÅedevÅ¡Ãm svými nádhernými plážemi. Na cestÄ mezi mÄstem OrebiÄ a západnÄ položeným Viganj se rozkládá nejkrásnÄjÅ¡Ã pobÅežnà Äást poloostrova. PÄkné pláže nabÃzà i pÅÃmoÅské lokality KuÄiÅ¡te a LoviÅ¡te. SkvÄlé jsou zde zejména podmÃnky pro vodnà sporty. Ve vodách pÅi osadÄ Viganj se dokonce konalo mistrovstvà Evropy ve windsurfingu. Takovou potápÄÄskou základnou je pak letovisko Žuljana, které navÃc splÅuje podmÃnky pro strávenà klidné a pÅÃjemné dovolené. Jednou z nejkrásnÄjÅ¡Ãch plážà v celé Jižnà Dalmácii se pyÅ¡nà Prapratno, kde jsou skvÄlé možnosti pro kempovánÃ. OblÃbeným letoviskem na severnÃm pobÅežà je pak Trpanj, které omývá moÅe s brakickou vodou, a tak bývá i vyhledávaným cÃlem sportovnÃch rybáÅů. V blÃzké zátoce si navÃc můžete vyzkouÅ¡et pozitivnà úÄinky léÄivého bahna, které je zatÃm docela volnÄ pÅÃstupné. Trpanj byl kdysi hlavnÃm pÅÃstavem poloostrova, architektonicky jej krášlà pÅedevÅ¡Ãm socha Panny Marie na skále pÅed pÅÃstavem, která plnila funkci ochránkynÄ námoÅnÃků a rybáÅů.
Mimo vodnà sporty je na poloostrovÄ oblÃbený také fotbal nebo plážový volejbal. Pro milovnÃky tenisu jsou pak k dispozici velmi pÄkné tenisové kurty v OrebiÄi. Po celém PeljeÅ¡aci je možné provozovat jogging, pÄÅ¡Ã turistiku a cyklistiku.
Pokud si chcete pobyt zpÅÃjemnit i výletem za historickými památkami poloostrova, projdÄte si kouzelné mÃstnà kostelÃky z dob dávno minulých. K docela nejstarÅ¡Ãm kostelům na pobÅežà patÅà ten zasvÄcený sv. Michalovi, který vám mimo jiné poskytne také podÃvanou na pÄknÄ zachované fresky. Ve Stonu a OrebiÄi pak můžete navÅ¡tÃvit gotické frantiÅ¡kánské kláštery z pozdnÃho stÅedovÄku. Pozoruhodnými památkami jsou také steÄci ve Stonu. Jedná se vlastnÄ o specifické náhrobnà kameny zdobené různými reliéfy, jejichž původ se odvozuje od stÅedovÄké bosenské cÃrkve, která dosahovala do Äástà dneÅ¡nÃho Chorvatska i Äerné Hory. DÃky architektonickému nasazenà v dobÄ Dubrovnické republiky si také v dneÅ¡nà dobÄ můžete ve Stonu prohlédnout jednu z nejvÄtÅ¡Ãch stÅedovÄkých pevnostnÃch soustav v jižnÃm pÅÃmoÅÃ, ale také celou Åadu zajÃmavých sakrálnÃch i svÄtských staveb.
Vedle výše zmÃnÄných stÅedisek jsou pro návÅ¡tÄvnÃky lákavé pÅedevÅ¡Ãm menÅ¡Ã osady s pÄknými malými plážemi, na které doléhá pÅÃjemná domorodá atmosféra a nic neruÅ¡Ãcà klid. Poloostrov poskytuje možná ménÄ hotelů než bývá zvykem, a to ve Stonu, Trpanji, OrebiÄi a LoviÅ¡ti. Známo ale je, že zdejÅ¡Ã rekreanti dávajà stejnÄ pÅednost pÅÃjemnému ubytovánà v soukromà nebo kempech.
Romantické a pÅed okolÃm skryté mÃsto lze najÃt v kouzelné vesniÄce Borak, odkud si můžete udÄlat výlet do DubrovnÃku nebo tÅeba na ostrov KorÄula. AÅ¥ už tedy dáte pÅednost ubytovánà v tichém zákoutà poloostrova nebo v jeho spoleÄenÅ¡tÄjÅ¡Ã Äásti, PeljeÅ¡ac vám urÄitÄ bude mÃt co nabÃdnout.
Levné ubytovánà v OrebiÄi
PeljeÅ¡ac â poloostrov rybáÅů, soli a dobrého vÃna