neděle 26. června 2016

Ostrov Korčula se stopou Marca Pola

Ostrov Korčula ležící blízko Dalmátského pobřeží je po ostrovu Krk druhým nejlidnatějším ostrovem Jaderského moře. Vyznačuje se mírným klimatem a poměrně členitým pobřežím. Na ostrově najdete převážně středomořskou flóru, někdy ozvláštněnou piniovými lesy. Díky těmto temným piniovým lesům byla kdysi Korčula označována jako Černé Korfu. Z některých pramenů je možné se domnívat, že se na ostrově narodil i proslulý mořeplavec Marco Polo.


Z Korčuly se hlavním jadranským spojem pohodlně dostanete do Dubrovníku, Splitu či Zadaru. Pomocí trajektu můžete doplout i do vzdálených italských přístavů.


Stejnojmenné staré město bylo kdysi vystavěno v těsné blízkosti útesů, a to s ulicemi ve tvaru rybí kostry. Takový architektonický systém napomáhá správné cirkulaci vzduchu a zároveň brání silným nárazům větru. Až v roce 1863 byl nahrazen zdejší dřevěný padací most. Na jednu jedinou výjimku jsou všechny rovné uličky ve městě stupňovité. Tou výjimkou jsou tzv. Ulice myšlenek, které vedou podél jihovýchodních hradeb a které získaly své jméno podle toho, že procházející lidé zde výjimečně nemusejí dávat pozor na to, kam šlapou.


Městské opevněníStaré město Korčula nabízí návštěvníkům hned několik pozoruhodných pamětihodností. Patří mezi ně římskokatolická katedrála sv. Marka zřejmě 16. století s velmi cenným interiérem (najdete zde obraz od Tintoretta), františkánský klášter z 15. století, kostel sv. Michala ze 17. století, palác někdejších benátských guvernérů a v neposlední řadě pak původní městské masivní opevnění. Nachází se zde také krásná renesanční radnice a místodržitelský palác s arkádami. O některých svátcích je otevřen také kostel Všech svatých s umně malovaným dřevěným stropem, jehož součástí je denně přístupná cenná sbírka italo-krétských obrazů a ikon. Řadu návštěvníků také láká návštěva bájného rodnému domu Marca Pola, ze kterého se však zachovala pouze věž. V červenci se zde na počest tohoto mořeplavce koná dokonce Festival Marca Pola, jehož hlavními oslavnými prvky jsou krása, víno a zpěv.


Dějiny města Korčula jsou velmi bohaté a podle řady domorodých obyvatel začaly díky Antenorovi, hrdinovi, který utekl z Tróje a město založil. Důkazy o osídlení ostrova jsou však ve skutečnosti mnohem starší, o čemž svědčí nalezení pohřebních mohyl spadajících zřejmě do fénické doby. Až do stěhování národů byl ostrov součástí římské dalmátské provincie. Od 7. století Korčulu osidlovali Slované postupně přejímající křesťanství. Během nadcházejících let i staletí se správa nad Korčulou střídala, i když se občas rýsovala její svébytná nezávislost. Korčula je snad jediným městem na východním Jadranu, ve kterém se vystřídalo tolik vládců. Tato skutečnost se vysvětluje především strategickým významem ostrova, který spojoval Benátky se Středozemním mořem.


Pokud se přehoupneme do dnešní doby, máme před sebou moderní Korčulu, která se stala oblíbenou destinací turistů z celé řady zemí. Na chorvatském přímoří patří právě Korčula k nejcennějším městským památkovým rezervacím. Po prohlídce výše zmíněných památkových objektů si návštěvníci mohou posedět v některé z příjemných kaváren či barů. Ty bývají skvělým místem pro zdejší osobitou zábavu a tanec. Pokud se chcete vrátit zpátky do minulosti, zkuste navštívit rytířské a taneční hry (tzv. morešky), které se už tradičně odehrávají v autentickém prostředí starého města.


Po stopách Marca Pola


K vysedávání u vody, opalování a vodním sportům lákají především pláže přiléhající k celé řadě zdejších hotelů. Turisté se také jezdí koupat ke kouzelným plážím do blízkého okolí. Oblíbili si pláže na ostrůvcích Vrnik, Badija či Stupa. Ostatním návštěvníkům přijde vhod i městské koupaliště na ostrově, které tvoří umělá pláž s oblázky. Za romantickými účely bývají vyhledávány i místní zapadlé zátoky. Jednou z nich je zátoka Pupnatska Luka, jejíž pláž nabízí příjemný odpočinek v tichu a soukromí.


Pokud máte rádi bahenní lázně, můžete si jejich blahodárné účinky vyzkoušet v nedaleké osadě Brna (asi 4 kilometry od obce Smokvica). Blízko ní se totiž nachází zátoka Istruga, která je proslulá právě svým léčivým bahnem.


Také sportovcům poskytuje ostrov Korčula bohaté zázemí. Má skvělé podmínky především pro vodní sporty – od jachtingu, windsurfingu a potápění až třeba po podmořský rybolov. Na své si zde přijdou i milovníci stolního tenisu či minigolfu. Konají se zde také četné závody plachetnic. V Pelješackém průlivu mezi Korčulou a poloostrovem Pelješac jsou totiž příhodné podmínky pro plachtění i surfování, kterých návštěvníci využívají, jak jen je to možné.


Jak je tedy patrné, ostrov Korčula nabízí vyvážené možnosti pro strávení aktivní i odpočinkové dovolené. Můžete se zde procházet romantickými uličkami od jedné staré brány ke druhé, můžete si užívat čisté vody v okolí malých nenápadných ostrůvků a také se třeba na chvíli vrátit do půvabné doby rytířů, zpěvu a tance. Z Korčuly se navíc můžete vydat kamkoliv do okolí a prozkoumat tak co nejvíce krásy Chorvatska, které je stále jedničkou mezi letními destinacemi nejen českých turistů.




Levné ubytování Korčula

Soukromé ubytování na Korčule






Ostrov Korčula se stopou Marca Pola