pondělí 9. května 2016

Časté otázky a odpovědi o Chorvatsku

Chtěl bych si vybrat dovolenou, ale ještě nevím, kam bych zamířil. Kde je v Chorvatsku nejkrásněji?


Předpokládáme, že většina Čechů jezdí do Chorvatska zejména za mořem a sluníčkem. Mezi velice oblíbené destinace patří Omiš a jeho okolí. V Jižní Dalmácii ale najdeme další pláže, které vypadají opravdu neskutečně. Bol na ostrově Brač může nabídnout nejen nádhernou písčitou pláž, ale i hezkou vesničku lemovanou lány pole a dominikánským klášterem. Přístavní město Makarska zase úchvatnou přírodu a po právu je nazýván turistickým letoviskem. Zajímavé aktivity nabízí i Biograd, jenž se díky křišťálově čisté vodě a zdejším domům vyrovná i některým Italským destinacím. Milovníci historie se rádi vydají na ostrůvek Rab, kde můžete krom i relaxace shlédnout vystoupení Rabských střelců s kuší. Pokud chcete něco co nejblíž od českých hranic tak doporučujeme na Istrii Rovinj, který je číslo 1 v celém Chorvatsku podle počtu návštěvníků nebo Medulin kde najdete i písečnou pláž a zábavní park pro děti.


Kam mám jet, když se chci vyhřívat na slunci? Kde je nejtepleji?


Hledáte-li teplé podnebí, rozhodně neuděláte chybu, pokud v červenci a srpnu zajedete do Dubrovníku. Tam se průměrná teplota v těchto měsících pohybuje okolo 25 stupňů celsia. Podobné podnebí nabízí ostrovy Vis nebo ostrov Hvar, který je zároveň nejslunečnějším místem celého Chorvatska. Ovšem ani malebný ostrůvek Rab neurazí svou průměrnou teplotou kolem 23 stupňů.


Jak platit v Chorvatsku?


V Chorvatsku se platí kunou, což je v přepočtu na naše koruny zhruba 3,6 korun za jednu kunu. Pokud tedy máte v plánu nakupovat, můžete si směnit peníze ve směnárně na chorvatskou měnu nebo prostě používat platební karty. Pokud směníte peníze v ČR tak budete mít o trochu lepší kurz než když směníte koruny až v Chorvatsku. Pokud se rozhodnete měnit v Chorvatsku tak nejlépe v bance a pokud možno ne přímo v turistickém letovisku, jelikož na promenádě pro turisty bude i nejhorší kurz.


Jak je draho v Chorvatsku?


Pokud jedete do Chorvatska na vlastní pěst, bude se vám hodit nějaký menší přehled cen v Chorvatsku a kolik co stojí. Ceny nejdůležitějších potravin se moc neliší od těch našich. Tak například chléb pořídíte za 7 kun a více, tedy zhruba od 25 korun. Mléko, brambory, mrkev, či rýži seženete zhruba za stejnou gáži. Čechy bude nejspíše zajímat i cena zdejšího piva. To se pohybuje okolo 6,5 kun, záleží však samozřejmě na značce a kvalitě výrobku. Minerálka nás vyjde zhruba na dvacet korun, zatímco za colu si však připlatíme více než dvojnásobek. Opět platí (stejně jako v ČR), že je lepší jednou za čas udělat větší nákup a zajet si trochu do hypermarketu (Lidl, Kaufland, Plodine, Konzum, Billa) než kupovat v malých potravinách určených jen pro turisty.


Jaké gastronomické speciality mi může Chorvatsko nabídnout?


Jadranská kuchyně nabízí velice pestrou škálu místních specialit. Rozhodně doporučujeme zajít na Pašticadu – pokrm připravený z jehněčího či hovězího masa, zeleniny, vína a chorvatského proška. Neprohloupíte ani pokud okoštujete vepřovou pečeni v mléce nebo prasátko přímo z rožně. Milovníci mořských pochoutek si smlsnou na plněných olihních, zatímco ti, kteří raději sladké, si pochutnají na pudinku Rožata, nebo nadýchaném ořechovníku. Pokud se oprostíte od strachu a vyrazíte do Chorvatska ve vhodnou roční dobu, mužete si pochutnat na opravdu exotické specialitě – medvědích tlapách a medvědí šunce :-)


Jak se vyhnout dálnici ve Slovinsku?


Cestou z Čech sjedete ještě v Rakousku ze sjezdu 226 na Gosdorf a dále pokračujete směr Mureck, kde překročíte hraniční most. Za ním zahnete vpravo na Maribor a pokračujete dál ku Lenartu, v němž na první větší křižovatce odbočíte opět na Maribor. Po dalších pár metrech odbočte vlevo a držte směr Ptuj. Až dorazíte, dejte se doleva na tzv. Dornavskou cestu. Následuje několik kruhových objezdů – první opusťte druhým výjezdem, druhý prvním k obchodní zóně, třetí a čtvrtý opět druhým výjezdem a posledná pátý pak prvním sjezdem na Záhřeb. To již uvidíte moderní Ptujský most, za nímž sjedete na konec dálnice A4, který se ale po stovce metrů zúží na dvouproudou silnici.




apartmány brela

Levné apartmány v Brele






Časté otázky a odpovědi o Chorvatsku