pátek 12. června 2015

Starověký Stari Grad na ostrově Hvar

Stari Grad (česky Staré město ) najdeme na severní straně ostrova Hvaru v Dalmácii. Je to jedno z nejstarších měst v Evropě, které bylo postaveno na konci dlouhého a chráněného zálivu, navíc kolem byla vždy úrodná zemědělská půda. Nejstarší částí města je zapsána do seznamu chráněného světového dědictví UNESCO.



Poloha a doprava


O lokalizaci města jsme se již zmínili, je to asi 38 km jižně do Splitu, 40 km západně od Makarské. Protože jde o sídlo na ostrově Hvaru, dostaneme se sem v prvé řadě po vodě, pravidelná doprava sem jezdí z přístavu Drvenik u pobřežní silnice D8 mezi Pločem a Makarskou. Ale to je zcela na východní straně ostrova, do města je nutno využít veřejnou či vlastní dopravu po silnici D116. Přímo do Starého Gradu se dostaneme nejsnáze ze Splitu, ale i z jiných vzdálenějších míst, jako je třeba Korčula.


Historie


Stari Grad byl původně jmenoval Faros podle řeckých osadníků z ostrova Paros, kteří sem přijeli v roce 384 před n.l. Za Římanů se po roce 168 př.n.l. město jmenovalo Faria. Od 8. století začínají převládat Slované a význam města poklesl, když po ovládnutí Chorvaty bylo roku 1147 centrum správy ostrova přeneseno do Hvaru a zde se začalo říkat Stari Grad. Během 16. století bylo město poničeno za válek s Turky a pomalu vstávalo z trosek, proto jeho ráz odpovídá 17. a 18. století, kdy vzrostla opět jeho prosperita. Během 19. století přišla katastrofa v podobě révokazné houby, která zničila vinnou révu na ostrově, navíc klesl význam přístavu, protože nevyhovoval moderním parníkům. Rozvoj pak nastal až s nástupem cestovního ruchu a dnes má co nabídnout návštěvníkům. Jde především o krásné místo s příjemným počasím, fascinující historii a jde i o skvělou základnu k prozkoumání okolí po souši i na moři.


Památky


img_name titleNa vrcholu Glavici se dochovaly zbytky illyrinaského hradiště. Starogradsko polje představuje jeden z nejlépe uchovaných příkladů starověkého řeckého zemědělství v celém Středomoří, dochovaly se základy řecké věže Maslinovik. Po Římanech zde zůstaly některé nápisy, mozaiky, náhrobky, kamenné reliéfy a nalézaná jemná keramika, šperky, mince. Nejstarší kostel byl v 5. století postaven na jihovýchodě města poblíž městských hradeb, další kostel na jeho místě byl postaven jako dvoulodní bazilika sv. Marie a sv. Jana, dnes zde stojí kostel sv. Ivana. Z dalších kostelů to jsou sv. Jeroným s hospicem (14.at.), sv. Roch (1569), sv, Peter s dominikánským klášterem (1482), sv. Lucie se zbytky ženského kláštera (1500), sv. Mikuláš (1485), farní kostel sv. Štěpán (1605 na místě starého z 9.století) aj. Z dalších památek zmíníme Tvrdalj, renesanční zámek z 16. st., náměstíčko Skor, palác Biankini, dům a mauzoleum z r. 1887 a větrný mlýn z 19. století.


Cestovní ruch


Ve městě se koná mnoho společenských akcí, ať jde o hudbu, divadlo či workshopy na starověké Farosu s historickými a současnými náměty. Dále to jsou třeba Festival květů, Letní staré události, Dny maďarské-chorvatské kultury, Večer kantonjo, Den chřestu či Oslava výročí založení Starého města. Na konci srpna se zde koná Maraton, mezinárodní chorvatské mistrovství v dálkovém plavání.


V roce 1920 zde byl otevřen první hotel v historickém centru města Mosorska villa.V zátoce Sv. Jeronýma se upravily veřejné pláže a v roce 1929 vyšel první průvodce. během 60. let minulého století se mnoho investovalo v oblasti cestovního ruchu, zejména vznikly nové hotely (Helios s bungalovy, Adriatic, Arcade 1976), a rozšířilo se ubytování soukromých domech, vznikl i kemp s bungalovy Jurjevac. Stari Grad je atraktivní destinaci, která je silným konkurentem pro všechny ostatní destinace ve Středomoří.


Foto: Flickr (Rosemary Dukelow)


img_name title
Levné apartmány na ostrově Hvar






Starověký Stari Grad na ostrově Hvar