Sveta Nedelja je malé mÄsto ležÃcà pod dálnicà A3 ze slovinské LjubljanÄ na Brežici a do ZáhÅebu s odboÄkou na exitu 2. MÄsto je vzdálené jen 5 km východnÄ od Samoboru a 15 km západnÄ od mÄsta ZáhÅebu.
Celá oblast je turisticky velmi zajÃmavá, jsou zde pÄkné plánÄ Ãºdolà Sávy a kopcovité oblasti, zejména Samoborské hory. MÄsto zahrnuje celkem 13 okolnÃch osad, z nich nÄkteré majà významné historické i pÅÃrodnà památky.
Historie
Sveta Nedelja se poprvé pÅipomÃná v roce 1301 jako jedna z farnostà arcidiecéze v ZáhÅebu. Celá oblast patÅila rodu OkiÄů, bývala tu také farnost. Historicky je zajÃmavá osada Kerestinec, kde byly v roce 1573 bÄhem chorvatského a slovinského selského povstánà vládnÃm vojskem vzbouÅenci poraženi, v roce 1575 zde byl postaven Ätvercový hrad, který byl pozdÄji pÅestavován jako sÃdlo rodu ErdÅdy. Za 2. svÄtové války v nÄm bylo nechvalnÄ proslulé vÄzenÃ, koncentraÄnà tábor, kde napÅÃklad zahynul August Cesarec (1893 až 1941), chorvatský spisovatel a levicový politik. VÄznice zÃskala Å¡patné jméno i za jugoslávské války po roce 1991. Pak zámek sloužil jako kasárna a dnes je tu archiv.
Sveta Nedelja je nejmladÅ¡Ãm mÄstem v kraji, protože statut mÄsta obdržela až v roce 2006.
Památky
Farnà kostel NejsvÄtÄjÅ¡Ã Trojice je pÅipomÃnán roku 1501, ale byl novÄ postaven v baroknÃm slohu v letech 1760 až 1787, významná je Å¡tuková výzdoba stropu. PoblÞ v centru mÄsta se nacházà kaple sv. Rocha ze 17. stoletÃ. Nad osadou Malá Gorica stojà kaple sv. MáÅà Magdalény z roku 1768, je od nà pÄkný výhled na ZáhÅeb, pohoÅà Medvednicu a severovýchodnÄ na Samoborské hory. V kapli je starý oltáŠze svetonedeljeského kostela z roku 1600.
O hradu Kerestinec jsme se již zmÃnili, ÄtyÅ kÅÃdlá dvoupatrová budova má válcové nárožnà vÄže a otevÅené arkády na zadnà stranÄ, dodnes tu jsou nÄkteré pevnostnà prvky vÄetnÄ pÅÃkopu. DalÅ¡Ã kostely Narozenà Alojzije Stepinace stojà v Rakitje a Povýšenà sv. KÅÞe v Kerestinci, z dalÅ¡Ãch panských sÃdel můžeme navÅ¡tÃvit kurii rodiny Turok v Rakitje a zámek Brezje. NejstarÅ¡Ã památkou na katastru je archeologické naleziÅ¡tÄ Heresinec v osadÄ JagnjiÄ Dol.
Národopis
Po etnologické stránce jde o velmi zajÃmavou oblast, zdejÅ¡Ã kroje majà tradici minimálnÄ v polovinÄ 19. stoletÃ, i když proÅ¡el mnohými zmÄnami. Protože se zde pÄstovalo ve vÄtÅ¡Ã mÃÅe len a konopÃ, jsou kroje z tÄchto materiálů. Hlavnà Äásti mužského kroje jsou kalhoty a vesta, zatÃmco Å¡aty, vesta a zástÄra byly hlavnÃmi znaky ženského kroje. Zachovala se tu i výroba specifického Å¡perků regionu, zvaného Sveta Nedelja kraluž, který byl také nedÃlnou souÄástà mÃstnà kroje. Kulturnà tradice, zvyky, pÃsnÄ a tance zde udržuje Åada spolků
Cestovnà ruch
Oblast Svete Nedelje je oblÃbenou destinacà pro ty, kteÅà rádi využijà zdejÅ¡Ã sportovnÃch a rekreaÄnÃch možnostÃ, od procházek pÅes projÞÄky na kole, tak i rybaÅenà na jezerech v Rakitje, OreÅ¡je, Kerestinci a Strmci. Lze zde hrát tenis, paintball, nebo návÅ¡tÄvu Adrenalinový park s lanovou drahou v JagnjiÄ Dole. Najdeme zde i Äetné restaurace s Å¡irokou nabÃdkou kulináÅských krajových specialit. Z mnohých kulturnÃch a spoleÄenských akcà je tÅeba se zmÃnit o Svetonedeljském karnevalu v únoru, Setkánà MalogoriÄka v kvÄtnu, Veteránský Chorvatský klasický maratón, gastro-etnický a hudebnà festival OreÅ¡je také v kvÄtnu, Den Svaté Nedelje na pÅelomu kvÄtna a Äervna, DÄtský hudebnà festival Radost v pÃsni a DÄtský folklornà festival v Äervnu, Svetonedeljská FiÅ¡ijada v záÅÃ, Podzimnà folklór StrmeÄka na pÅelomu srpna a záÅÃ, Dny Kerestince v záÅà a koneÄnÄ TamburaÅ¡ský festival v listopadu. Pro ubytovánà se tu nabÃzà Hotel Tina.
Foto: Flickr (Mick Baker)rooster
Bývalá farnost Sveta Nedelja