sobota 20. června 2015

Bývalá farnost Sveta Nedelja

Sveta Nedelja je malé město ležící pod dálnicí A3 ze slovinské Ljubljaně na Brežici a do Záhřebu s odbočkou na exitu 2. Město je vzdálené jen 5 km východně od Samoboru a 15 km západně od města Záhřebu.



 


Celá oblast je turisticky velmi zajímavá, jsou zde pěkné pláně údolí Sávy a kopcovité oblasti, zejména Samoborské hory. Město zahrnuje celkem 13 okolních osad, z nich některé mají významné historické i přírodní památky.


Historie


Sveta Nedelja se poprvé připomíná v roce 1301 jako jedna z farností arcidiecéze v Záhřebu. Celá oblast patřila rodu Okićů, bývala tu také farnost. Historicky je zajímavá osada Kerestinec, kde byly v roce 1573 během chorvatského a slovinského selského povstání vládním vojskem vzbouřenci poraženi, v roce 1575 zde byl postaven čtvercový hrad, který byl později přestavován jako sídlo rodu Erdődy. Za 2. světové války v něm bylo nechvalně proslulé vězení, koncentrační tábor, kde například zahynul August Cesarec (1893 až 1941), chorvatský spisovatel a levicový politik. Věznice získala špatné jméno i za jugoslávské války po roce 1991. Pak zámek sloužil jako kasárna a dnes je tu archiv.


Sveta Nedelja je nejmladším městem v kraji, protože statut města obdržela až v roce 2006.


Památky


Farní kostel Nejsvětější Trojice je připomínán roku 1501, ale byl nově postaven v barokním slohu v letech 1760 až 1787, významná je štuková výzdoba stropu. Poblíž v centru města se nachází kaple sv. Rocha ze 17. století. Nad osadou Malá Gorica stojí kaple sv. Máří Magdalény z roku 1768, je od ní pěkný výhled na Záhřeb, pohoří Medvednicu a severovýchodně na Samoborské hory. V kapli je starý oltář ze svetonedeljeského kostela z roku 1600.


O hradu Kerestinec jsme se již zmínili, čtyř křídlá dvoupatrová budova má válcové nárožní věže a otevřené arkády na zadní straně, dodnes tu jsou některé pevnostní prvky včetně příkopu. Další kostely Narození Alojzije Stepinace stojí v Rakitje a Povýšení sv. Kříže v Kerestinci, z dalších panských sídel můžeme navštívit kurii rodiny Turok v Rakitje a zámek Brezje. Nejstarší památkou na katastru je archeologické naleziště Heresinec v osadě Jagnjić Dol.


Národopis


img_name titlePo etnologické stránce jde o velmi zajímavou oblast, zdejší kroje mají tradici minimálně v polovině 19. století, i když prošel mnohými změnami. Protože se zde pěstovalo ve větší míře len a konopí, jsou kroje z těchto materiálů. Hlavní části mužského kroje jsou kalhoty a vesta, zatímco šaty, vesta a zástěra byly hlavními znaky ženského kroje. Zachovala se tu i výroba specifického šperků regionu, zvaného Sveta Nedelja kraluž, který byl také nedílnou součástí místní kroje. Kulturní tradice, zvyky, písně a tance zde udržuje řada spolků


Cestovní ruch


Oblast Svete Nedelje je oblíbenou destinací pro ty, kteří rádi využijí zdejší sportovních a rekreačních možností, od procházek přes projížďky na kole, tak i rybaření na jezerech v Rakitje, Orešje, Kerestinci a Strmci. Lze zde hrát tenis, paintball, nebo návštěvu Adrenalinový park s lanovou drahou v Jagnjić Dole. Najdeme zde i četné restaurace s širokou nabídkou kulinářských krajových specialit. Z mnohých kulturních a společenských akcí je třeba se zmínit o Svetonedeljském karnevalu v únoru, Setkání Malogorička v květnu, Veteránský Chorvatský klasický maratón, gastro-etnický a hudební festival Orešje také v květnu, Den Svaté Nedelje na přelomu května a června, Dětský hudební festival Radost v písni a Dětský folklorní festival v červnu, Svetonedeljská Fišijada v září, Podzimní folklór Strmečka na přelomu srpna a září, Dny Kerestince v září a konečně Tamburašský festival v listopadu. Pro ubytování se tu nabízí Hotel Tina.


Foto: Flickr (Mick Baker)rooster


Bývalá farnost Sveta Nedelja