JeÅ¡tÄ pÅed nÄkolika lety byly ostrovy Lastovo a Vis vojenskou uzavÅenou oblastÃ. ZÅejmÄ proto platà tento odlehlý malý ostrov jako tajný tip se statusem národnÃho parku. Nenà pÅÃliÅ¡ vhodný na koupánà kvůli pÅÃliÅ¡ strmému pobÅežÃ, zato milovnÃkům pÅÃrody se zde lÃbÃ. Ostrov má výraznÄ krasový povrch s Äetnými jeskynÄmi a slujemi.
OvÅ¡em roste tu také mnoho lesů, hlavnÄ v okolà nejvyÅ¡Å¡Ãho vrcholu Hum, vysokého 417 m. Souostrové Lastovo se skládá z pÅibližnÄ 50 ostrůvků a skalnatých útesů, které majà v oblibÄ jachtaÅi pro naprostý klid. Ostrov Saplun na východÄ souostrovà je známý svými romantickými pÃseÄnými zátokami. Obdobný ráz krajiny je i na vÄtÅ¡Ãm, ale rovnÄž neobydleném ostrůvku KopiÅ¡tÄ, ležÃcÃm východnÄji. VÄtÅ¡ina lastovských ostrovů je rybáÅským rájem.
Stopy na Lastovu svÄdÄà o velmi starém osÃdlenÃ. Na rozdÃl od ostatnÃho chorvatského pobÅežà ovlivnÄného v minulosti Benátkami, je na Lastovu vÃce patrný urÄujÃcà tén republiky Ragusa, dneÅ¡nà DubrovnÃk. PostupnÄ se zde stÅÃdaly vlivy panovánà Napoleona, Británie, Rakouska a ItalÃe. Po druhé svÄtové válce se ostrov stal jugoslávským územÃm, aby se zmÄnil po válce v 90. letech na chorvatský.
HlavnÃm centrem ostrova je obec Lastovo ležÃcà na severnÃm pobÅežÃ. Vesnice se vine kolem úboÄà hory Glavica. PÅÃstav Lastovo ležà v mÄlkém zálivu sv. Michala. Hned u vjezdu do obce stojà pozdnÄ gotický kostel svatého Blažeje, který je zasvÄcen patronovi DubrovnÃku. V gotickém farnÃm kostele na hlavnÃm námÄstà naproti mÄstské lodžii je možno obdivovat Pietu neznámého benátského mistra ze 16. stoletÃ. BohatÄ zdobenou kÅtitelnici, rovnÄž v renesanÄnÃm slohu, vytvoÅil Boninus Bonini, nejznámÄjÅ¡Ã obÄan Lastova. Nad Lastovem jsou viditelné pozůstatky opevnÄnÃ, které kdysi zniÄili BenátÄané.
Lastovo