pondělí 17. února 2014

Praktické tipy na cestu I.

Jedním z prvních tipů je elektřina, ze které zde nemusíte mít strach. Elektrický proud v Chorvatsku má stejnou zásuvku, jaká se nachází i v České republice. Napětí 220 V lze tedy použit bez adaptéru a nemusíte se tak bát, že skončíte bez energie.



111223


Informační centra


V Chorvatsku funguje nespočet informačních center pro turisty. Ve všech vám nabídnou kvalitní informace a v případě potřeby zdarma i brožury a mapy, na kterých dostanete přehledné informace se vším potřebným, jako je možnosti ubytování, dopravy, důležitá čísla atd. V regionech a menších městech fungují i lokální informační centra, která nabídnou podrobné informace o zdejších kulturních památkách a dalších zajímavostech. Další možností kromě turistických informačních center, je možnost využít takzvaných „Turist-Biro“. Důležité je ovšem říci, že se jedná o komerční agentury a služby, které umožňují zajištění ubytování, výletů, vydávání potápěčských licencí atd. V těchto agenturách není nic zadarmo a i za pouhý plánek města můžete zaplatit astronomické částky. Je dobré tedy využít skutečná informační centra, kde dostanete spoustu informací a map zadarmo, ale i za některé zde zaplatíte nemalé částky.


Jazyk


Chorvatský jazyk stejně jako slovinština a srbština má své kořeny v jihoslovanském jazyku. Je velmi pestrý a rozmanitý. Na rozdíl od bulharštiny či srbština však používá latinku, což je dobrá zpráva pro návštěvníky Chorvatska a umožňuje to tak snadnější orientaci, zejména v obchodech atd. Jednou zvláštností v chorvatské zemi je dalmátština, románský jazyk, který vznikl složením latiny a slovanských jazyků. Ta byla rozšířena především v oblasti dnešní Dalmácie. V některých regionech, lze stále slyšet dalmatské nářečí, především na ostrově Krk, ale jedná se o již mrtvý jazyk, který zanikl v 19. století. 



Praktické tipy na cestu I.