JednÃm z prvnÃch tipů je elektÅina, ze které zde nemusÃte mÃt strach. Elektrický proud v Chorvatsku má stejnou zásuvku, jaká se nacházà i v Äeské republice. NapÄtà 220 V lze tedy použit bez adaptéru a nemusÃte se tak bát, že skonÄÃte bez energie.
InformaÄnà centra
V Chorvatsku funguje nespoÄet informaÄnÃch center pro turisty. Ve vÅ¡ech vám nabÃdnou kvalitnà informace a v pÅÃpadÄ potÅeby zdarma i brožury a mapy, na kterých dostanete pÅehledné informace se vÅ¡Ãm potÅebným, jako je možnosti ubytovánÃ, dopravy, důležitá ÄÃsla atd. V regionech a menÅ¡Ãch mÄstech fungujà i lokálnà informaÄnà centra, která nabÃdnou podrobné informace o zdejÅ¡Ãch kulturnÃch památkách a dalÅ¡Ãch zajÃmavostech. DalÅ¡Ã možnostà kromÄ turistických informaÄnÃch center, je možnost využÃt takzvaných âTurist-Biroâ. Důležité je ovÅ¡em ÅÃci, že se jedná o komerÄnà agentury a služby, které umožÅujà zajiÅ¡tÄnà ubytovánÃ, výletů, vydávánà potápÄÄských licencà atd. V tÄchto agenturách nenà nic zadarmo a i za pouhý plánek mÄsta můžete zaplatit astronomické Äástky. Je dobré tedy využÃt skuteÄná informaÄnà centra, kde dostanete spoustu informacà a map zadarmo, ale i za nÄkteré zde zaplatÃte nemalé Äástky.
Jazyk
Chorvatský jazyk stejnÄ jako slovinÅ¡tina a srbÅ¡tina má své koÅeny v jihoslovanském jazyku. Je velmi pestrý a rozmanitý. Na rozdÃl od bulharÅ¡tiny Äi srbÅ¡tina vÅ¡ak použÃvá latinku, což je dobrá zpráva pro návÅ¡tÄvnÃky Chorvatska a umožÅuje to tak snadnÄjÅ¡Ã orientaci, zejména v obchodech atd. Jednou zvláštnostà v chorvatské zemi je dalmátÅ¡tina, románský jazyk, který vznikl složenÃm latiny a slovanských jazyků. Ta byla rozÅ¡ÃÅena pÅedevÅ¡Ãm v oblasti dneÅ¡nà Dalmácie. V nÄkterých regionech, lze stále slyÅ¡et dalmatské náÅeÄÃ, pÅedevÅ¡Ãm na ostrovÄ Krk, ale jedná se o již mrtvý jazyk, který zanikl v 19. stoletÃ.Â
Praktické tipy na cestu I.