neděle 30. října 2016

Pulská Arena: gigantické a zázračné veledílo

Jak se tak honosný a 6. největší římský amfiteátr vzal zrovna na Istrijském poloostrově? Pula byla už ve středověku považovaná za nejlepší přírodní přístav na Jadranu. Římané, kteří toto území kolonizovali, si proto dali na tomto městě obzvlášť záležet a vybudovali z něj vysoce reprezentační římské město, které v 1. století n. l. získalo status kolonie. Proto zde najdete tolik římských památek včetně velkolepého amfiteátru.


Pula tedy za vlády Římanů získala opevnění a významné budovy, mezi které patřily chrámy, triumfální oblouky, divadla a amfiteátr. Římský amfiteátr v Pule byl vybudován na přelomu letopočtu za císaře Augusta, ale jeho původní podoba byla jiná a amfiteátr byl mnohem menší. Svou současnou podobu získal v 70. letech 1. století n. l. a může za to žena. Tvrdí se, že tehdejší císař Vespaziánus měl milenku Caenidu, pulskou rodačku, jejíž zbožné přání bylo rozšířit amfiteátr. Císař jí toto přání splnil.


Čím vás Arena může překvapit


Amfiteátr v Pule je nazýván Arena a jedná se o největší a nejzachovalejší památku na římskou historii v Chorvatsku. Také se řadí mezi šest nejzachovalejších a největších římských amfiteátrů na světě, na kterém jich najdete celkem na 200. Arena má 2 poschodí a arkády se 72 oblouky. V horním patře můžete napočítat 64 oken. Celý elipsový půdorys má rozměry cca 133 x 105 metrů a je vysoký necelých 33 metrů.


Pulská Arena


Pulská aréna se může pyšnit 4 hranolovými věžemi, které ukrývaly dřevěné schody, jimiž se chodilo do horního patra. V jedné z věží byla zásobárna vody k napájení vodotrysků. Vchod byl umístěn směrem k jihu a kromě tohoto hlavního měl ještě dalších 14 vchodů.


Na stavbu tohoto veledíla byl použit vápenec, který Římané získávali v nedalekých lomech a dopravovali je na své místo pomocí lodí. Existuje však jedna legenda, která praví, že amfiteátr, který byl tehdy nazýván Divicgrad (Hrad obrů) postavili obři, kteří přinášeli ohromné kameny z míst po celé Istrii. Jednoho dne je naskládali na sebe a vytvořili obrovské dílo v podobě amfiteátru.


Pulská Arena


Zákulisí gladiátorských her


Za své slavné éry mohlo Arenu navštívit až 23 000 diváků. A na co se sem chodili dívat? Na krvavé zápasy, které v době římské říše byly velmi populární.


Zápasiště uprostřed Areny mělo rozměr cca 68 x 42 metrů a pod tímto zápasištěm se ukrývaly prostory, kde se organizovaly hry. Také jste tu mohli najít klece s divokými zvířaty určenými k boji v aréně a prostory, kde byla uložena těla mrtvých gladiátorů a bojovníků se zvířaty.


Gladiátoři byli většinou zločinci, kteří byli odsouzeni k smrti, nebo to mohli být také váleční zajatci, jež se používali jako živé návnady pro pobavení publika. O život zde přišlo mnoho křesťanů a tradice praví, že zde byl umučen v roce 290 svatý German, patron Puly.


Zápasníci bydleli v budovÄ› naproti amfiteátru a když pÅ™iÅ¡la jejich chvíle, vstupovali do jeho podzemní části, odkud jejich kroky směřovali na popraviÅ¡tÄ› – zápasiÅ¡tÄ›. Pokud byl přítomen císaÅ™, dostalo se mu tradičního pozdravu „Morituri te salutant“, neboli „Na smrt jdoucí tÄ› zdraví“. Podlaha zápasiÅ¡tÄ› byla vyrobená ze dÅ™eva a na nÄ›m byla položena vrstva písku, do kterého se vsakovala krev prolitá pÅ™i zápase.


Pulská Arena


Co bylo s Arénou dál?


V roce 404 byly gladiátorské hry zakázány a v Areně se nějakou dobu konaly rytířské zápasy. Potom získala novou funkci, avšak už ne tak zajímavou. Byla využívána pro trh s dobytkem a postupně docházelo k jejímu rozebírání. Materiál z amfiteátru se používal k další výstavbě města a možná by došlo k jeho celému zboření, nebýt římského senátora Gabriele Emo. Ten zničení zabránil po tom, co se benátský senát v roce 1583 rozhodl amfiteátr zbourat kvůli stavebnímu materiálu, který chtěli převést do Benátek a využít ho tam na výstavbu paláců a domů.


Znovu měl být amfiteátr rozebrán v 17. století, opět kvůli materiálu, tentokrát na výstavbu nové pevnosti “Kaštel“ v centru Puly. Amfiteátr unikl zániku jen o chlup díky staviteli Antoine De Ville.


Kámen z Arény byl naposled použit v roce 1709 na stavbu zvonice pulské katedrály. Od té doby probíhají jeho obnovy. V roce 1932 došlo k výrazné obnově a v roce 1980 k další, která však nebyla odborná, a proto prozatím není amfiteátr zapsán na seznamu světového dědictví UNESCO.


Pulská Aréna


Současné využití Areny


V současné dobÄ› můžete v podzemních místnostech navÅ¡tívit výstavu „Vinohradnictví a pÄ›stování oliv v Istrii v antice“. Tato výstava nese odkaz na římskou říši, neboÅ¥ právÄ› tÄ›mto činnostem se Římané hojnÄ› vÄ›novali. Můžete zde vidÄ›t starodávné lisy a mlýny na olivy a jiné vymoženosti té doby.


Každoročně se v Areně koná různé kulturní festivaly, z nichž je nejznámější operní a filmový festival, jemuž působivé okolí dodává neuvěřitelně působivou atmosféru. Je to též místem, kde můžete každoročně slyšet hlasy světoznámých zpěváků. Vystupoval zde mimo jiné Luciano Pavarotti. Andrea Bocelli, Elton John, Eros Ramozotti, Anastasia, Sting a mnozí další.


Od roku 2008 probíhá současná rekonstrukce, která má prý trvat dvacet let. V roce 2028 bychom se tedy mohli dočkat znovuzrození tohoto obrovského a úžasného díla.


 


levné apartmány Pula

Ubytování v Pule






Pulská Arena: gigantické a zázračné veledílo