pondělí 22. června 2015

Sveti Ivan Zelina je mořem lesů

Město Sveti Ivan Zelina nepatří k častým turistickým cílům poutníků a rekreantů z České republiky. Jedno tomuto kraji totiž chybí, a to je moře, myšleno moře vody. K Jadranu to je přímou čarou 144 km.



Zde se ale najde moře lesů a přírodních zajímavostí, památek, lidových tradic a malebných vesniček. Určitě stojí zato se zde zastavit a vyrazit třeba jen na vycházku na Zelingrad, a možná se sem začnete vracet častěji.


Poloha a doprava


Město se skládá z 62 obcí, leží na severovýchodním okraji údolní nivy podél řeky Lonja, na jihovýchodních svazích pohoří Medvednica, 26 km severovýchodně od Záhřebu, 38 km jižně od Varaždina. Hlavní dopravní tepnou tu je dálnice A4 ze Záhřebu do Varaždina, sjezd do města je od exitu 1 a od exitu 8. Ze Záhřebu sem vede i silnice D3, která opět míří do Varaždina.


Historie


Historie města (Zelina) sahá velmi daleko, archeologické nálezy nad obcí Dolní Orešje se datují do doby bronzové, mladší jsou z římského období, , římská osada stávala nad osadou Komin. Obec byla centrem kraje Prigorje a poprvé se připomíná v 1185, titul svobodného města získala obec od Bana Mikace roku 1328. Již v roce 1200 se uvádí kostele sv. Ivana Křtitele. Sveti Ivan Zelina má bohatou kulturní tradici, již v 17. století zde byla škola, ze které vzešla řada významných osobností.


Vinařství


Oblast Sveti Ivan Zelina je známý svými vinice a víny. Každý rok se koná tradiční výstava vín severozápadního Chorvatska, kde vždy ukazuje bohatství a kvalitní produkce vína Zelinského regionu. Sportovně se víno oslavuje i Zelinským silničním během přes vinařské obce Zeliny. Je to také příležitost dostat se do vinného sklípku nebo vinic známých Zelinských vinařů, což je jindy obtížnější. Pokud chce návštěvník kdykoliv ochutnat místní vína, doporučujeme navštívit Ljubekov háj, který nabízí nejen vína, ale i místo pro odpočinek a relaxaci.


Příroda


img_name titleK Zelině se přidává hrdý titul krásné podhorské oblasti a podhorských rozhledů. Najdeme zde množství vrcholy a vychutnáme si malebné vesničkami se sady, vinicemi a poli, lesy a luka v údolí řeky Lonja.


Památky


Kostel sv. Ivana (Jana) Křtitele v centru města stál již roku 1200, ale byl vícekrát přestavován, takže prvky středověké architektury prakticky zmizely. Interiér je vybaven barokně, zvláště je cenná kazatelna z roku 1726 od sochaře Kautze, v knihovně kostela jsou uloženy staré a vzácných tisků, zejména jeden tisk prvotisky z roku 1486.


Zřícenina hradu Zelingrad se nachází na severovýchodních svazích Medvednica asi 5 km severně od Zeliny. Poprvé se uvádí v roce 1295, od roku 1635 je zmiňován již jako zřícenina.


Hrad Bisag směrem na Varaždín je také středověká pevnost, přestaven byl v 16. a 17.století,ale ve 20. století byl značně poškozen.


Od středu města směrem na Varaždin stojí krásný barokní Zjevení Páně z 2. pol.17.st. s významnou freskovou výzdobou a barokním dřevěným oltářem.


Kaple sv. Petra v Novém Městě je nejstarší dochovanou sakrální stavbou oblasti Zeliny, byl postavena na počátku 13. století templáři v románském slohu. Dochovala se zde gotická výmalba.


Muzeum, založené roku 1977, má ve svých sbírkách tisíce předmětů dokazující význam oblasti v minulosti, ovšem pořádají se zde pouze krátkodobé výstavy.


Cestovní ruch


Město žije bohatým kulturním životem, hlavní oslavy jsou na den města Svetoivanjski dny kolem 24. června. Místní folklorní a dramatický soubor vznikl již roku 1901, můžete zde vidět i Zelingradské válečníky, kteří studují a prezentují chorvatskou středověkou historii.


K aktivnímu pohybu a za poznáním můžete vyrazit ma Zelinkou vinařskou stezku, která prochází vinařskými obcemi, kde je možnost navštívit vinné sklípky nebo vinice, ale i ochutnat tradiční kulinářské speciality regionu Zelina. Oblast vinné stezky okouzluje panenskou přírodu, krásnou krajinou a bohatým kulturním dědictvím.


Jezero Mokrica nabízí možnost rybaření. Pro cyklisty zde byla vydaná speciální mapa.


Sveti Ivan Zelina je mořem lesů