Na prvnà pohled na mapÄ byste možná poloostrov PeljeÅ¡ac považovali vzhledem ke svému tvaru za ostrov. Nenà vÅ¡ak tomu tak. PojÄte se s námi podÃvat na jih Chorvatska. Na poloostrov PeljÅ¡ac, které nenà jenom známé turistické letovisko OrebiÄ. Poloostrov nabÃzà krásnou zelenou pÅÃrodu a mimochodem se zde pÄstujà vynikajÃcà vÃna, pÅedevÅ¡Ãm Postup a DingaÄ.
KromÄ lahodného vÃna se zde velmi dobÅe daÅà olivám a mandlÃm, a co vás možná pÅekvapÃ, jsou umÄlé pÄstÃrny ústÅic v Malostonském zálivu. I když, proÄ by vlastnÄ mÄlo. Chorvati patÅà na pÅednà pÅÃÄky konzumentů ústÅic na svÄtÄ spoleÄnÄ s Åeky, Francouzi, AmeriÄani nebo Japonci.
Hadà vrch
NejvyÅ¡Å¡Ã horou je Sveti Ilija, nazývaný též Zmijino Brdo, v pÅekladu âhadà vrchâ. Své jméno hora nedostala jen tak pro nic za nic. JeÅ¡tÄ za ÅÃmské nadvlády to bylo mÃsto výskytu jedovatých hadů. KlidnÄ si na horu vyjdÄte (pÅesto vÅ¡ak v kvalitnà obuvi) , hadi témÄÅ vyhynuli a nebo se stáhli do horské divoÄiny.
Se stejným problémem se potýkal i vedlejÅ¡Ã ostrov Mljet a problém byl na obou mÃstech vyÅeÅ¡en stejnÄ. Na pÅelomu 19. a 20. stoletà sem byly dovezeny promyky indické, které se vyskytujà v Asii a lovà a likvidujà s oblibou vÅ¡echny, i ty nejjedovatÄjÅ¡Ã, hady. Jejich ústrojà je uzpůsobeno tak, že je tato Å¡elma témÄÅ imunnà vůÄi veÅ¡kerým jedům. NapÅÃklad v Indii je rodiny dávajà svým dÄtem nejen jako domácÃho mazlÃÄka, ale pÅedevÅ¡Ãm jako ochranu právÄ pÅed hady.
Poloostrov a jeho obyvatelé
Na poloostrovÄ Å¾ije v souÄasné dobÄ 8 250 obyvatel. Již od 10. stol. se vÄnovali moÅeplavbÄ, která zaznamenala nejvÄtÅ¡Ã rozkvÄt v 17. stol. PrvnÃmi historickými obyvateli poloostrova byli Ilyrové a byla zde dokonce nedávno objevena významná ilyrská svatynÄ z prvnÃho tisÃciletà pÅ.n.l., která pÅedstavuje jedineÄný unikát.
MÃsto, kde potkáte nejvÃce turistů, je jihozápad a západ, neboÅ¥ toto pobÅežà je chránÄno pÅed bórou (silnými vÄtry z východu). V lednu se zde teploty pohybujà průmÄrnÄ okolo 9 °C a v Äervenci cca 26 °C. Je to pÅedevÅ¡Ãm turistické letovisko OrebiÄ, které je dominantou cestovnÃho ruchu.
OrebiÄ je krásné mÃsto s úchvatnými plážemi a mezi nÃm a osadou Viganj se rozkládá prý nejkrásnÄjÅ¡Ã oblast poloostrova. PodÃvejme se vÅ¡ak ale také na jiná, zajÃmavá mÃsta poloostrova.
Ston, Mali Ston a rybáÅská osada DraÄe
MÄsto Ston vyniká ojedinÄlým opevnÄnÃm a výrobou soli. Svého Äasu se jednalo o velmi modernà mÄsto a doposud se zde vyrábà sůl. Saliny jsou plochy v moÅi, které jsou ohrazené a fungujà jako zásobárny moÅské vody, ze které se dÃky vysychánà zÃskává sůl. DÅÃve se sůl vyvážela pÅedevÅ¡Ãm do Bosny a Hercegoviny a i v dneÅ¡nà dobÄ, pÅestože již sůl nenà nedostatkové zbožà a výnosy nejsou takové jako dÅÃv, je to pro chorvatskou ekonomiku cenný vývoznà artikl.
V roce 1996 zasáhlo poloostrov niÄivé zemÄtÅesenÃ, které si vyžádalo nÄkolik obÄtÃ, a jehož následky jsou napÅÃklad ve Stonu patrné dodnes. ObecnÄ patÅà poloostrov k seismicky nejaktivnÄjÅ¡Ãm v Chorvatsku a je dost možné, že bude PeljeÅ¡ac jednou skuteÄnÄ samostatným ostrovem.
Necelé 2 km od Stonu ležà obec Mali Ston v Malostonském zálivu, kde můžete ochutnat luxusnà ústÅice. Jedná se o vyhlášené mÃsto chovu ústÅic Ostrea edulis, kterým se chorvatsky ÅÃká kamenice. V evropských moÅÃch tento druh ústÅic celkem vyhynul, avÅ¡ak právÄ Malostonský záliv je mÃsto, kde stále žijÃ, a kde se chovajà na podmoÅských farmách.
Také v osadÄ DraÄe můžete v restauracÃch ochutnat výborné Äerstvé ústÅice a devÃzou této rybáÅské osady jsou jak jinak než lahodná mÃstnà vÃna. DraÄe ležà v malé zátoce, kterou pohádkovÄ doplÅujà malé ostrůvky, napÅÃklad GaliÄak nebo PuÄenjak.
VynikajÃcà vÃno ze Žuljany, Trsteniku
DalÅ¡Ã obec pro zmÄnu v jiné zátoce se jmenuje Žuljana. Odtud pocházà výborné vÃno Žuljana a Sveta Ana. KromÄ toho se zde nabÃzà možnost pÅÃjemného koupánà a také jsou zde skvÄlé podmÃnky pro potápÄnÃ.
PÄknou pláž z oblázků najdete i ve mÄstÄ Trstenik, kde se nedaleko odtud, za vsà Potomje, vyrábà známé a oblÃbené Äervené vÃno DingaÄ. Jedná se o tÄžké vÃno, které má 14 % alkoholu a roste na strmých svazÃch, které se zabarvujà do pohádkové Äervené barvy. RoÄnÃk 1990 zÃskal dokonce stÅÃbrnou medaili na svÄtovém hodnocenà vÃn v roce 2003 (Vinalies Internationales 2003), kde mezi sebou bojovalo 2 256 vzorků vÃn z celého svÄta.
Jak na poloostrov a z nÄj
Na PeljeÅ¡ac se dostanete trajektem z mÄsta PloÄe (do Trpanje) nebo klasicky po zemi z DubrovnÃku po pobÅežà na sever (cca 55 km). Z poloostrova jezdà trajekt na ostrov KorÄula (z mÄsta OrebiÄ) i na Mljet (z obce Prapratno).
Ubytovánà ve Stonu
PeljeÅ¡ac: poloostrov ústÅic a vynikajÃcÃho vÃna