neděle 27. listopadu 2016

Vánoční chorvatská města a zimní radovánky

Cítit moře ve vzduchu a pochutnávat si na výborném svařeném víně? Pokud si chcete užít vánoční atmosféru a pozorovat při tom moře, vypravte se do přímořských chorvatských letovisek jako je Split nebo Dubrovník. Pokud jste si tato města zamilovali v létě, nic vám nebrání v tom, zamilovat si je i v čase adventním.


Máte-li naopak rádi zimu v podobě lyžařských středisek, i pro vás máme několik zajímavých informací.


Vánoční Split: perla Jadranu ovoněná skořicí


Krásné historické přímořské město Split, kterému v létě turisté nedají vydechnout, se v čase vánočním přemění na malebnou pohádkovou říši. Vánoční atmosféra tohoto města se vám zaryje hluboko pod kůži. Ve městě vyrostou působivé vánoční trhy s neodolatelnými lahůdkami a místními specialitami. Tradiční středomořská kuchyně nabízí lahodně připravenou tresku nebo delikátní místní sladké koblížky.


Ve Splitu nechybí kluziště, ani jiné kulturní akce, které obohatí váš nevšední zážitek z vánoční dovolené u moře. Ulicemi se ponese hudba a zpěv. Určitě narazíte na alespoň jedno hudební vystoupení nebo sborové zpěvy. V historickém centru se tradičně představí městský mandolínový orchestr a nebudou chybět ani zábavné programy pro děti.


Vánoce v Chorvatsku


Magické Vánoce v Dubrovníku


Ani tolik námi milovaný Dubrovník nezůstane pozadu a svým zimním návštěvníkům připraví krásné adventní zážitky. Dubrovník žije kulturou po celý rok, takže rozhodně nemusíte mít obavy z toho, že by vás v prosinci nechal na holičkách.


Poslechněte si tradiční zpěvy a pořiďte si originální produkty v místních stáncích. Klasikou bývá porcelánové a skleněné předměty a ručně vyráběné keramické dekorace. Kupte dětem pěkné hračky a odměňte je i sebe místními sladkostmi. Mezi ty vánoční, které rozhodně chybět nebudou, patří hrostule a prikle. Nebojte se zvláštních názvů a ochutnejte.


Plné romantiky jsou procházky po pobřeží, kdy vás místní moře bude místo k plavání lákat ke klidnému rozjímání. Dubrovník bývá o Vánocích krásně vyzdoben, což přidává na intenzitě vánoční atmosféry.


Dubrovník o Vánocích


Zimní příroda a lyžařské možnosti


Opusťte na chvíli město a vydejte se do přírody. Sníh zaručit nemůžeme, ale romantickou atmosféru v krásné přírodě ano. Zažijte ten klid a radost z volnosti v chorvatské přírodě zimních lyžařských středisek. Následuje několik tipů, kam se můžete za krásnou přírodou vydat.


Vypravte se objevovat Gorský Kotar


Jedná se o převážně krasovou vysočinu nedaleko Rijeky, průměrné nadmořské výšky jsou tady 700-800 m.n.m.


60 % povrchu vysočiny tvoří lesy, které tak představují jeden z nejrozsáhlejších lesních porostů v Chorvatsku. Najdete tu lázeňská místa a na Bjelolasici je nejvyhledávanější zimní lyžařské středisko. Dobře vybavený je i Platak nebo Mrkopalj.


Zima v Chorvatsku


Pokud nebude sníh, nemusíte zoufat, chorvatská krasová příroda se vám o zábavu postará. Můžete navštívit jeskyně , vodopády, závrty a soutěsky. Místo je jako stvořené pro pěší turistiku.


Bjelé a Samarské stěny jsou ideální pro skalní lezení a rozhodně to nejsou jediná místa v Gorském Kotaru, kde se můžete lezení oddávat.


Mrkopalj a Delnice


Mrkopalj je známé zimní středisko, skvěle vybavené pro provozování zimních sportů. Je to výchozí místo pro návštěvu Bílých a Samarských stěn. Můžete obdivovat jedny z nejúžasnějších tvarů, které zde dolomit vytvořil. Jsou to různé kupole, obelisky a věže. Mezi skalami vede značená turistická cesta, tzv. Begova cesta. Lyžařskou oblastí tady je i Delnice, kde se nachází skokanský můstek pod horou Japlenški vrh – jediný skokanský můstek v Chorvatsku. V této oblasti se nachází také Bjelolasica, středisko, které představuje moderní svah poblíž Ogulinu, kde je i chorvatské olympijské středisko.


Platak


Na svazích masivu Snježnik se nachází další oblíbené horské zimní středisko – Platak. Najdete zde upravené sjezdovky i běžecké tratě. V sezóně zde bývá 10 km upravených běžeckých stop.


Místo se nachází 28 km od Rijeky a mimo jiné slouží také jako dobrý výchozí bod pro vstup do národního parku Risnjak. Od roku 1993 se na Plataku jezdí jadranský slalom. Kromě zimních radovánek nabízí také skvělý výhled na Rijeku a jadranské pobřeží. Zažít tu můžete i noční lyžování a lesní freeride.


Sljeme_Chorvatsko


Sljeme


Ti z vás, kteří v zimním čase navštíví Záhřeb, mají možnost vyrazit na sjezdovky na nedalekou horu Sljeme. Nachází cca 10 km od Záhřebu a představuje jedno z nejvyhledávanějších zimních středisek právě pro místní obyvatele hlavního města.


Jak sami vidíte, na své zimní předvánoční cestě do Chorvatska toho můžete mnoho zažít. A nejen ve vánočním období. Na vrcholcích hor se sníh může udržet až do jara.


 


levné apartmány Dubrovnik

Ubytování v Dubrovniku






Vánoční chorvatská města a zimní radovánky

středa 23. listopadu 2016

Vánoční Chorvatsko: Záhřeb a Opatija

Za pár dní nám začíná advent. A nejen nám samozřejmě, celému křesťanskému světu. Tentokrát vás opět zveme do Chorvatska, ale nebudou to tradiční tipy na skvělé pláže, projížďky na jachtách nebo na kolech. Ani se nebudeme věnovat památkám. Zveme vás na vánoční atmosféru a přineseme pár tipů, která chorvatská místa jsou o Vánocích nejproslulejší.


Máte-li rádi Chorvatsko v létě, zamilujte si ho i v zimě. A proč ne? V dnešní době již není nutné slavit štědrý den doma. Vypravit se můžete s celou rodinou na dovolenou do Chorvatska právě v čase vánočním. Chorvati slaví Vánoce v podobném duchu jako my, stromečky jsou všude a kapra tady také seženete. Přesto mají chorvatské Vánoce od těch našich několik odchylek, které mohou být příjemnou a zábavnou změnou.


Advent_Chorvatsko


Začíná advent


Stejně jako v našich končinách, i v Chorvatsku patří Vánoce k nejdůležitějším svátkům roku. Advent začíná stejně jako u nás a také Chorvati zapalují na adventním věnci postupně 4 svíčky. Ale ještě před první adventní nedělí mají jeden zvyk, kde už se v tradicích rozcházíme, protože my ho nemáme. Je to setí obilí do misky, která je potom na Štědrý den přítomna na slavnostním stole. Samozřejmě se předpokládá, že obilí vyroste a miska se zazelená. Ta symbolizuje život, a proto se často umisťuje i k jesličkám.


Chorvatský Štědrý den


U nás je to tak, že bychom neměli až do večeře jíst nebo neuvidíme zlaté prasátko. To Chorvati celý zvyk o bájném zlatém prasátku vypustili a mohou tak jíst celý den. Samozřejmě mají cukroví, dokonce mají i oběd! A právě k obědu jedí rybu. U pobřeží logicky dávají přednost rybě mořské, ve vnitrozemí si pochutnávají na kaprovi (!), štice nebo tresce. Bramborový salát se na vánočním stole k rybě může vyskytovat a je dost podobný jako ten, který na stole k večeři míváme my.


Chorvati si k večeři už rybu nedávají, ale je to pečená krůta, která se stane hlavní hvězdou štědrovečerního stolu. Večeří se až kolem 11 hodiny večerní a potom jde většina rodin na půlnoční mši.


Vánoce v Záhřebu


V Chorvatsku Ježíšek nosí dárky také 24. 12., ale všichni si je mohou rozbalit až druhý den ráno. Potom se tradičně, jako v České republice, navštěvují rodiny a příbuzenstva, hoduje se při slavnostní obědě, který představuje většinou nějaká drůbež.


Vánoce v Záhřebu


Vypravit se samozřejmě můžete kamkoliv. Tam, kde to máte rádi, určitě zažijete krásné Vánoce. My si vám dovolíme nabídnout pro tentokrát 2 lokace, z nichž obě nabízí originální zážitky.


Hlavní město, jak jinak, musíme zmínit na prvním místě. Vánoční Záhřeb je kouzelný. Na náměstí Bána Jelačiće se konají kulturní akce, představení pro děti a zde a v okolí náměstí se vyrojí spousta vánočních stánků. Ochutnat můžete klobásy, místní speciální štrůdl, smažená jablka nebo těstoviny se zelím. Na náměstí Krále Tomislava se dá bruslit a na Kaptolu můžete obdivovat krásný živý betlém. Svařené víno na zahřátí bude jistě všudypřítomné, ve stáncích můžete nakoupit originální dekorace a milé suvenýry. Například v podobě červeného perníkového srdce se s nápisem z polevy Croatia.


Vánoce v Záhřebu


Vyhlášený statek rodiny Salajových


Nenechte si ujít návštěvu známého statku rodiny Salajových ve vesnici Grabovnica u města Čazma. Jedná se o opravdovou podívanou podtrženou stovkami barevných žárovek. Do vánočního hávu je zahalena celá zahrada, jsou tu jesličky i vánoční stáj.


Vše začalo před 20 lety tradičním ozdobením stromečku před vchodem. Postupně si pan Salaj začal zdobit čím dál tím více stromů, potom přibyly můstky, domky a vše co se v jeho dosahu nacházelo. Postupně se mu z toho stala vášeň a opravdu se jedná o unikát, na který se jezdí o vánočních svátcích dívat lidé z celého okolí. Vánoční atmosféru dokreslují koledy a jsou zde stánky s tradičním občerstvením.


Festival čokolády v Opatiji


Nevšední zážitek můžete zažít také v Opatiji. Letní jeviště se jako mávnutím kouzelného proutku promění v zimní jeviště s jedinečným kluzištěm. Co však do Opatije v tomto čase láká všechny bez výjimky, je čokoláda. Probíhá zde každým rokem Festival čokolády.


Festival čokolády


Letos ho můžete jeÅ¡tÄ› stihnout, koná se o víkendu 2. – 4. 12. Hotely a restaurace budou podávat vybrané lahůdky s vůní čokolády. NÄ›kolik druhů horké čokolády, čokoládové lanýže, čokoládové poháry, dorty, cukroví, pralinky, bonbony. Nebude chybÄ›t doprovodný program a samozÅ™ejmostí je též čokoládové wellness. No nezní to lákavÄ›?


Informace o dalších zajímavých zimních destinacích v Chorvatsku tu na vás budou čekat zase příště.


 


levné apartmány Opatija

Ubytování v Opatiji






Vánoční Chorvatsko: Záhřeb a Opatija

neděle 20. listopadu 2016

Mljet – zelený ostrov

Ostrov Mjlet je kouzelný. Při pohledu ze výšky byste neviděli nic než čistou zeleň a lesy. Západní část tohoto krásného ostrova byla v roce 1960 vyhlášena národním parkem Chorvatska, aby byl zachován původní ekosystém na Jadranu. Národní park leží bokem od civilizace a od přehnaného turismu.


Ostrov se nachází v Jižní Dalmácii cca 8 km na západ od poloostrova Pelješac. Budete-li zde trávit dovolenou, určitě se jeďte na Mljet podívat, rázem se ocitnete jakoby v jiném světě. Ostrov je 37 km dlouhý, 3 km široký a jeho národní park představuje hlavní magnet pro všechny návštěvníky.


Krásy národního parku Mljet


Mljet má úžasně bohatou vegetaci, ve které najdete 5 různých druhů lesa, z nichž převažují především lesy borovicové a dubové. Ostrov má skalnaté pobřeží a v některých místech si les razí cestu rovnou k moři, díky čemuž může často působit jako neobjevená země. Skalní stěny skrývají spoustu místa pro jeskyně a krasová pole vytváří jámy, závrty a jezera se slanou vodou, která jsou propojená s mořem a někdy vysychají.


Můžete si vyjít na kopec Montokuc, který nabízí úžasné pohledy na ostrov Mljet a okolní malé ostrůvky. Po národním parku se můžete pohybovat pouze pěšky nebo na kole. Nepotkáte zde auto, a proto tu každý cestovatel zažívá nádherné okamžiky a odváží si vzpomínky na celý život.


Mljet


Velké a Malé jezero


To, co každého okouzlí, jsou 2 fascinující jezera – Velké a Malé jezero, které se najednou zjeví uprostřed temných lesů. Jsou to v podstatě hluboké krasové doliny, které zalilo moře. Při přílivu a odlivu tu vzniká silné proudění, které bylo dříve využíváno k pohonu mlýnů.


Jezera jsou propojena mezi sebou a s mořem Solinskym průlivem, a tak voda v nich je slaná, ale méně než ta na otevřeném moři. Také teplota vody je o několik stupňů vyšší. V jezerech je zakázán lov ryb a nesmí sem připlout žádné jachty. Jsou však vhodná ke koupání a pokud bude příležitost, neměli byste tuto nabídku matky přírody odmítnout. Nejen koupání, ale i samotný pohled na jezera je opravdovým balzámem pro duši, a tak převážně díky jim navštěvuje ostrov Mjet každoročně hodně turistů, milovníků přírody i přírodovědců.


Odhaduje se, že jezera vznikla před 10 000 lety a v té době byla sladkovodní. Velké jezero má hloubku 46 metrů, malé 29 metrů.


Klášter sv. Marie, Mljet


Na Velkém jezeře je zajímavý malý ostrov – ostrůvek svaté Marie, na kterém je postaven klášter svaté Marie v původně románském stylu. Pochází z 12. století a v pozdější době představoval centrum vzdělanosti a umění. Právě zde vzniklo několik kronik a spisů, které slouží jako nejcennější písemnosti se svědectvím o chorvatských historických událostech a kulturních počinech. Za vlády Tita byl klášter přestavěn na hotel a pomalu se opět rekonstruuje do své bývalé podoby.


Fauna ostrova


Kdysi na ostrově hojně žili jedovatí hadi, ale tomu je už dnes konec. Uměle sem byly dovezeny asijské šelmy promyka mungos, které s velikou oblibou chytají a likvidují jakkoliv jedovaté hady. Ty tu dnes již téměř nespatříte, ale je tu dost ještěrek a ze savců můžete pozorovat jeleny a pohybují se tu i divoká prasata. Také ornitologové a rybáři by si na ostrově Mljet přišli na své.


Ostrov Mljet


Na ostrově Mljet žije 1230 obyvatel v několika málo osadách, kde je možné najít ubytování. Většina organizovaných výletů na ostrov Mljet a do parku jsou pouze jednodenní. Ale těm, kteří milují přírodu a klid doporučujeme zůstat déle a užívat si pravou romantiku, která se na Jadranu nikde jinde pravděpodobně opakovat nebude.


NP Mljet


Nejvýznamnější město ostrova je Sobra, kde je dokonce čerpací stanice pro auta a lodě. Na ostrov Mljet se můžete dostat z Dubrovníku, z poloostrova Pelješac (obec Prapratno) nebo turistickými loděmi ze Splitu, Hvaru a Korčuly.


Hlavní přístav ostrova je Pomena a přímo odtud vede pěší stezka k jezerům. Do parku se také dostanete z obce Polače nebo Crna klada. V rámci vstupného se dostanete také na ostrůvek sv. Marie v rámci organizované vyjížďky.


Co praví legenda


Znáte slavný Homérův epos Oddysea? Legenda praví, že to byly právě skalní stěny ostrova Mljet, do kterých při své plavbě Homérův hrdina narazil a sedm let žil u nymfy Kalypsó. Na ostrově je také jeskyně nesoucí název eposu. Odysseova jeskyně leží ve skalách u pobřeží na jih od vesnice Babino Polje.


Pravdu už nikdo nyní nezjistí. Co však zůstává je to, že ostrov Mljet je svou bohatou přírodou jedinečný a na celém Jadranu je to nejzalesněnější ostrov, který si zaslouží ochranu a obdiv.


 


levné apartmány Korčula

Ubytování v Korčule






Mljet – zelený ostrov

středa 16. listopadu 2016

Pelješac: poloostrov ústřic a vynikajícího vína

Na první pohled na mapě byste možná poloostrov Pelješac považovali vzhledem ke svému tvaru za ostrov. Není však tomu tak. Pojďte se s námi podívat na jih Chorvatska. Na poloostrov Peljšac, které není jenom známé turistické letovisko Orebić. Poloostrov nabízí krásnou zelenou přírodu a mimochodem se zde pěstují vynikající vína, především Postup a Dingač.


Kromě lahodného vína se zde velmi dobře daří olivám a mandlím, a co vás možná překvapí, jsou umělé pěstírny ústřic v Malostonském zálivu. I když, proč by vlastně mělo. Chorvati patří na přední příčky konzumentů ústřic na světě společně s Řeky, Francouzi, Američani nebo Japonci.


Hadí vrch


Nejvyšší horou je Sveti Ilija, nazývaný též Zmijino Brdo, v překladu „hadí vrch“. Své jméno hora nedostala jen tak pro nic za nic. Ještě za římské nadvlády to bylo místo výskytu jedovatých hadů. Klidně si na horu vyjděte (přesto však v kvalitní obuvi) , hadi téměř vyhynuli a nebo se stáhli do horské divočiny.


peljesac


Se stejným problémem se potýkal i vedlejší ostrov Mljet a problém byl na obou místech vyřešen stejně. Na přelomu 19. a 20. století sem byly dovezeny promyky indické, které se vyskytují v Asii a loví a likvidují s oblibou všechny, i ty nejjedovatější, hady. Jejich ústrojí je uzpůsobeno tak, že je tato šelma téměř imunní vůči veškerým jedům. Například v Indii je rodiny dávají svým dětem nejen jako domácího mazlíčka, ale především jako ochranu právě před hady.


Poloostrov a jeho obyvatelé


Na poloostrově žije v současné době 8 250 obyvatel. Již od 10. stol. se věnovali mořeplavbě, která zaznamenala největší rozkvět v 17. stol. Prvními historickými obyvateli poloostrova byli Ilyrové a byla zde dokonce nedávno objevena významná ilyrská svatyně z prvního tisíciletí př.n.l., která představuje jedinečný unikát.


Místo, kde potkáte nejvíce turistů, je jihozápad a západ, neboť toto pobřeží je chráněno před bórou (silnými větry z východu). V lednu se zde teploty pohybují průměrně okolo 9 °C a v červenci cca 26 °C. Je to především turistické letovisko Orebić, které je dominantou cestovního ruchu.


Orebić je krásné místo s úchvatnými plážemi a mezi ním a osadou Viganj se rozkládá prý nejkrásnější oblast poloostrova. Podívejme se však ale také na jiná, zajímavá místa poloostrova.


Ston, Mali Ston a rybářská osada Drače


Ston


Město Ston vyniká ojedinělým opevněním a výrobou soli. Svého času se jednalo o velmi moderní město a doposud se zde vyrábí sůl. Saliny jsou plochy v moři, které jsou ohrazené a fungují jako zásobárny mořské vody, ze které se díky vysychání získává sůl. Dříve se sůl vyvážela především do Bosny a Hercegoviny a i v dnešní době, přestože již sůl není nedostatkové zboží a výnosy nejsou takové jako dřív, je to pro chorvatskou ekonomiku cenný vývozní artikl.


Saliny u města Ston


V roce 1996 zasáhlo poloostrov ničivé zemětřesení, které si vyžádalo několik obětí, a jehož následky jsou například ve Stonu patrné dodnes. Obecně patří poloostrov k seismicky nejaktivnějším v Chorvatsku a je dost možné, že bude Pelješac jednou skutečně samostatným ostrovem.


Necelé 2 km od Stonu leží obec Mali Ston v Malostonském zálivu, kde můžete ochutnat luxusní ústřice. Jedná se o vyhlášené místo chovu ústřic Ostrea edulis, kterým se chorvatsky říká kamenice. V evropských mořích tento druh ústřic celkem vyhynul, avšak právě Malostonský záliv je místo, kde stále žijí, a kde se chovají na podmořských farmách.


Také v osadě Drače můžete v restauracích ochutnat výborné čerstvé ústřice a devízou této rybářské osady jsou jak jinak než lahodná místní vína. Drače leží v malé zátoce, kterou pohádkově doplňují malé ostrůvky, například Galičak nebo Pučenjak.


Vynikající víno ze Žuljany, Trsteniku


Další obec pro změnu v jiné zátoce se jmenuje Žuljana. Odtud pochází výborné víno Žuljana a Sveta Ana. Kromě toho se zde nabízí možnost příjemného koupání a také jsou zde skvělé podmínky pro potápění.


Dignač vinice


Pěknou pláž z oblázků najdete i ve městě Trstenik, kde se nedaleko odtud, za vsí Potomje, vyrábí známé a oblíbené červené víno Dingač. Jedná se o těžké víno, které má 14 % alkoholu a roste na strmých svazích, které se zabarvují do pohádkové červené barvy. Ročník 1990 získal dokonce stříbrnou medaili na světovém hodnocení vín v roce 2003 (Vinalies Internationales 2003), kde mezi sebou bojovalo 2 256 vzorků vín z celého světa.


Jak na poloostrov a z něj


Na Pelješac se dostanete trajektem z města Ploče (do Trpanje) nebo klasicky po zemi z Dubrovníku po pobřeží na sever (cca 55 km). Z poloostrova jezdí trajekt na ostrov Korčula (z města Orebić) i na Mljet (z obce Prapratno).


 


levné apartmány Ston

Ubytování ve Stonu




Pelješac: poloostrov ústřic a vynikajícího vína

neděle 13. listopadu 2016

Ostrov Vis vítá turisty

Pokud jste již navštívili ostrov Hvar, možná jste zavítali i na blízký, mnohem menší, ostrov Vis. Nachází se jen skok od Hvaru a nabízí nádherné prostředí a spoustu sportovního vyžití. Za návštěvu stojí také romantické město Komiža, které je na ostrově se svými 2 500 obyvateli největší na ostrově. V Komiže stojí kostel s tajemným příběhem a místní rybářská tradice možná nemá v Chorvatsku obdoby. Vítejte na oživlém ostrově Vis.


Dlouho opuštěný ostrov


V dnešní době se na Vis můžete dostat jednoduše ze Splitu trajektem, který pluje 2 hodiny a 15 minut. Nebylo to však vždy. Ostrov byl po druhé světové válce až do roku 1989 nepřístupný cizincům, neboť se zde nalézaly vojenské základny. Ve druhé světové válce totiž z tohoto ostrova bývalý prezident Tito často řídil boje proti fašismu. Je dokonce po něm pojmenovaná jeskyně (Titova jeskyně),ve které kde bylo ke konci 2. světové války sídlo Titova štábu. Díky naprosté izolaci od turistického ruchu zůstala zachovaná nedotčená příroda a turismus se zde začal rozvíjet teprve v nedávné době.


Ostrov Vis


Ryby a moře: dlouhá místní tradice


Obyvatelé žijící na ostrově se živí převážně pěstováním vinné révy, ovoce a zeleniny. Velmi oblíbený je tu rybolov a na ostrově se nachází sousta rybářských restaurací. Místní vody jsou populární pro love langust, a nejen proto sem turisté jezdí za sportovním mořským rybolovem.


Ryby, rybolov a moře jsou s ostrovem neodmyslitelně spjaty. Svědčí o tom i rybářské muzeum, které se nachází v místní pevnosti. Mimo jiné exponáty tam najdete zajímavou loď, které se říká falkuša. Je to plachetnice, která je dlouhá 9 metrů a je vybavena 5 vesly. Na těchto plachetnicích vyráželi v minulosti rybáři na širé moře. A to poměrně nedávno. Ještě začátkem 20. století je hojně využívali.


Ostrov má skvělé podmínky pro paragliding, který se zde dokonce provozuje na mezinárodní úrovni. Najdete tu celkem 5 vhodných vrcholů, ze kterých se startuje. Kromě tohoto sportu tu často uvidíte parašutisty a ostrov je protkán cyklostezkami. Tudíž jsou zde vytvořeny skvělé podmínky pro milovníky cyklistiky všech věkových kategorií. Možná několikrát minete i osedlaného koně. Ano, jízda na koni je také jednou z aktivit, které se tu můžete věnovat.


Ostrov Vis


Den Komižy


Největší město ostrova, Komiža, se nachází ve velkém zálivu a jeho vznik se datuje do 13. století, kdy ho údajně založili benediktýni. Kdysi zde stál klášter, ze kterého nyní nezbylo již téměř nic. Klášter nesel (a stále nese) název sv. Mikuláš. 6. 12., kdy se slaví svátek svatého Mikuláše, je pro místní obyvatele zároveň Dnem Komižy. Tento den je proto velmi slavnostní a oslavy jsou zakončené spálením nějaké staré lodi. To symbolizuje oběť svatému Mikulášovi.


Městečko je plné kamenných domů, na kterých už na první pohled můžete vidět benátský vliv. A to hlavně na železných malých balkóncích. Úzké ulice města jsou jako stvořené pro romantické potulování. Velmi úspěšně mu konkurují procházky po příjemném nábřeží lemovaném palmami.


Ostrov Vis - Komiža


Záhadný kostel


Kostel Gospa Gusarica, znamená v překladu kostel Panny Marie Pirátky. To proto, že se zde několikrát prý stala divná věc, která souvisí právě s piráti. Těm se chorvatsky říká gusari a traduje se, že z místního kostela ne jednou ukradli slavný mariánský obraz. Co však je ona záhada, je to, že se obraz vždy vrátil zpět na své místo. Ano, je to trošku záhadné, že? A to není vše. Kdo by tušil, že právě na tomto malém ostrově, v kostele podivného jména, najdete nejstarší varhany z celé Dalmácie? Je to tak. Varhany zdejšího kostela pochází ze 17. století a jsou tak v Dalmácii opravdu nejstarší.


Komiža - kostel


Přístavní město Vis


Kromě města Komiža, je na ostrově ještě jedno město – Vis. Je menší než Komiža, avšak v porovnání s ostatními opravdu malými osadami, je považován za poměrně velké město, které je tvořeno rozlehlým přístavem. Převážně v odpoledních hodinách můžete pozorovat velké množství kotvících plachetnic a jachet.


Najděte si čas pro výlety a ochutnávku vína


V rámci ostrova můžete podnikat různé zajímavé výlety. Navštivte malý ostrov Biševo, na kterém se nachází Modrá jeskyně, jež představuje opravdu ojedinělý jev. Agentury ve městě Komiže nabízí okružní plavby kolem ostrova, díky kterým budete moci objevovat z moře krásné zátoky a maličký ostrůvek Ravnik.


Nebo zajděte na ochutnávku vína do místního sklípku. Možná budete chutí ostrovního vína velmi mile překvapeni. Traduje se, že se zde pěstuje jedno z nejlepších chorvatských vín. Co je na tom pravdy, necháme na posouzení každého z vás.


 


levné apartmány Vis

Ubytování na Visu






Ostrov Vis vítá turisty