středa 26. října 2016

Dlouhou stezkou po chorvatském pohoří Velebit

Máte-li rádi hory a romantické túry po horách, ze kterých se naskýtají úžasné výhledy, není pro vás určitě Velebit neznámý pojem. Jedná se o nejdelší část Dinárského krasu. Přestože není Velebit příliš dobře dostupný, přesto sem vedou dvě vysokohorské stezky, díky kterým můžete poznat krásu místní přírody. A my vám tento výstup vřele doporučujeme, neboť magická příroda a úžasné výhledy na Jadran a jeho ostrovy jsou zkrátka nezapomenutelné.


Trocha teorie o pohoří


Nejvyšší hora pohoří Velebit je Vaganski vrch, který dosahuje výšky 1 758 m. Severní část pohoří tvoří Národní park Severní Velebit (NP od roku 2000) a celý Velebit je chráněnou krajinnou oblastí. Od roku 1978 je také biosférickou rezervací, která spadá pod ochranu UNESCO. Také v jižní části Velebitu najdete chráněné území: Národní park Paklenica. V celém pohoří můžete napočítat až 2 700 rostlinných druhů, z toho cca 80 tvoří endemity, rostliny, které mimo tuto oblast nenajdete jinde na světě. Ze zvířat byste tu prý mohli narazit na medvěda, ale to se vám pravděpodobně nestane.


Pohoří Velebit


Hlavní slovo má v pohoří Velebit vápenec a turisté se tak mohou kochat pohledem na krasové jevy v podobě rozpuklých stěn, jeskyní a skalních věží, které tvoří někdy až neprůchodné labyrinty. Právě zde také byla objevena nejhlubší chorvatská propast Lukova jama, která své jméno dostala po speleologovi Ozrenu Lukićovi, kterému se tyto hory staly koncem minulého století v boji se Srby osudnými. Propast je hluboká 1 392 metrů a je tím pádem 9. nejhlubší propastí na světě.


Velebit je nesnadno dostupný a jeho krásy můžete poznat jen pokud se sem vydáte Premužićovou stezkou (50 km dlouhá) nebo Velebitskou stezkou (100 km dlouhá).


Kde začíná Premužićova stezka


Nejprve k samotnému názvu. Stezka ho získala po řediteli lesního závodu v jugoslávském Sušaku a velkým propagátoru pohoří Velebit, ing. A. Premužićovi.


Pohoří Velebit


Stezka, která je mnohdy vylámaná ve skalách, vede od severu k jihu těmi nejkrásnějšími místy pohoří. Je dlouhá 50 km a není nijak extrémně fyzicky náročná, téměř celou dobu vede po vrstevnici ve výšce 1 600 m, bez velikých výškových výkyvů. Pokud občas vyrážíte do hor, toto pohoří hravě zvládnete.


Cesta začíná u Chaty na Zavižanu, která také slouží jako meteorologická stanice. Nachází se na vrchu Vučjak, ke které vede silnice z městečka Otočac. Jezdí sem i autobusy, ale pokud pojedete autem, zastavte se v cestou v Krasnu, které nemůžete minout. Místo je proslulé bylinným likérem travarica, který vyrábí mniši z místního kláštera a prý je výborným lékem na žaludek a játra.


I pokud se sem vydáte mimo hlavní sezónu, nemusíte mít obavy. Chata je v provozu celoročně. (Pokud vás zajímá likér, ten pravděpodobně také můžete získat celoročně.)


Jetliže u chaty zjistíte, že máte ještě spoustu času, věnujte ho návštěvě nedaleké velebitské botanické zahrady. Leží pod chatou v údolí a naučná stezka s informačními tabulemi vás seznámí s většinou zástupců místní flóry.


Na stezce plné krás


Samotná stezka vede krásnými zdravými bukovými lesy, mezi nimiž vám budou ukazovat svou krásu a majestátnost vápencové skály a různé krasové útvary, které se nachází v horské skupině Rožanské a Hajducké skály.


Cestou se vám naskytnou dechcberoucí výhledy na Kvarnerský záliv a jeho bórou bičované ostrovy: Ráb, Sveti Grgur, Goli, Krk, Cres, Lošinj. Budete-li mít štěstí na počasí, můžete dohlédnout až k břehům Itálie. K nejkrásnějším a nejkomplexnějším vyhlídkovým bodům patří vrcholek Gromovači a Crikveni.


Výhledy z pohoří Velebit


V jižní části stezky půjdete kolem dominantních vápencových skal a pomalu se budete blížit k průsmyku a horskému středisku Baške Oštarije, oddělující severní Velebit od jižního. A to už značí konec Premužićovi stezky. Odtud se jednoduše můžete dostat linkovým autobusem přímo k moři.


Túru můžete však ukončit už dříve. Je zde několik cest, které vedou do vnitrozemí nebo k moři. Naopak je také možné v túře pokračovat, a to Velebitskou vysokohorskou stezkou, která vede k jihu k národnímu parku Paklenica.


Užitečné rady


Na Velebitu najdete spoustu horských chat a ubytoven, kde můžete přespat. Dostatečně se zde zásobte vodou, protože díky vápenci se dešťová voda v pohoří neudrží a je zde velmi málo pramenů.


Pokud budete chtít tuto stezku absolvovat, můžete samozřejmě sami. Další možností je využití služeb agentur, které organizují zájezdy na Velebit, které bývají většinou spojené ještě s dalšími aktivitami.


Pohoří Velebit


Něco pro závodníky


KaždoročnÄ› se v pohoří Velebit jezdí cyklistický závod Osma biciklijada – Uspon na Zavižan – od 0 do 1594, neboli česky: Cyklistický závod „Osmá bicykliáda – Výšlap na Zavižan – od 0 do 1594 m.“ Jezdí se vÄ›tÅ¡inou v červnu a kdo chce, může se zúčastnit a vybrat si ze dvou variant. Ta lehčí je dlouhá 17 km, težší 38 km.


Těžší cesta vede od moře do sedla Oltari, kde se připojí závodníci z lehčí cesty na trať, která vede k horské chatě Zavižan ve výšce 1 594m.n.m..


Ať už pěšky nebo na kole, Velebit stojí za poznání, neboť se jedná o nejoblíbenější pohoří Chorvatů, které v jakoukoliv roční dobu přináší krásné zážitky.


 


levné apartmány Chorvatsko

Levné ubytování v Chorvatsku






Dlouhou stezkou po chorvatském pohoří Velebit