Znáte Åeckou báji o Odysseovi, který po vyhrané trójské válce putoval devÄt dlouhých let domů, jelikož mu osud a bohové návrat nepÅáli? Pokud ano, tak si zcela jistÄ budete také pamatovat na ostrov s jeskynÃ, kde se jej ujala zdejÅ¡Ã vládkynÄ Kalypsó.
Pokud navÅ¡tÃvÃte ostrov Mljet, budete mÃt tu Äest, alespoÅ podle chorvatské tradice, spoÄinout právÄ na onom ostrovÄ, který Odysseus popsal jako nejkrásnÄjÅ¡Ã ostrov v celém StÅedomoÅÃ. To že Homér pÅi své tvorbÄ vycházel ze skuteÄných základů, již nenà pochyb, a proto se lze domnÃvat, že i vyprávÄnà OdysseovÄ strastiplné cestÄ může být pravdou.
Dlouhou dobu se mÄlo za to, že onÃm Medovým ostrovem, jak jej Homér nazval je Malta. Ta se ve své dobÄ nazývala stejnÄ jako Mljet, tedy od slova mell, mellis, což znamená med. S tvrzenÃm že Medovým ostrovem je Mljet, pÅiÅ¡li ChorvatÅ¡tà geografové v 70. letech a to na základÄ detailnÃho studia Homérových popisů pramenů, fauny, flory a celkové podoby ostrova. Velké množstvà jiných historických pramenů navÃc tuto teorii také podporuje, takže nÄkteÅà nemajà pochyb.
Pokud byste se samo chtÄli pÅesvÄdÄit, zda by tento ostrov mohl být onÃm bájným nÄkolikaletým Odysseovým sÃdlem, urÄitÄ se vydejte prozkoumat Odysseovu jeskyni. Ta se nacházà v jižnà Äásti ostrova. PÅÃstup k nà je hned po nÄkolika cestiÄkách, ovÅ¡em nenà možný automobilem a budete muset ujÃt zhruba dva kilometry po svých. Za to vÅ¡ak budete odmÄnÄnà opravdu monumentálnà skalnà jeskynÃ, Do které vede velice pÅÃkrý sestup. Je tedy vhodné zvolit druhou stranu, kdy se dostane ke vchodu do jeskynÄ od moÅe.
Koupánà se zde doporuÄuje, pouze pokud je moÅe klidnÄ. V opaÄném pÅÃpadÄ si s vámi mohou vlny pohazovat tak, jak sami uznajà za vhodné, což nenà u vysokých skalnÃch bloků pÅÃliÅ¡ bezpeÄné. I tak vám ovÅ¡em návÅ¡tÄvu tohoto tajemného mÃsta doporuÄujeme, protože se jedná, minimálnÄ jen z pÅÃrodnÃho hlediska, o velice zajÃmavé mÃsto.
NávÅ¡tÄva Odysseovi jeskynÄ