Toto správnà centrum chorvatské Slavonie bylo pÅed poslednà válkou poklidným mÄstem na Åece, s širokými ulicemi, parky a nádhernou vÃdeÅskou architekturou z 19. st. Budovy byly znaÄnÄ poniÄeny za srbské ofenzivy v r. 1991. VÄtÅ¡ina z nich hlavnÄ na hlavnÃch tÅÃdách byla již opravena do původnà podoby.
Osijek ležà na jižnÃm bÅehu Åeky Drávy a je možné ho rozdÄlit na Hornà mÄsto, Dolnà mÄsto a pevnost TvrÄa z 18. st. Vlakové a autobusové nádražà jsou umÃstÄna v jižnà Äásti HornÃho mÄsta a mezi nimi a Åekou se nacházà nejvÃce zajÃmavostÃ, hotelů, kaváren a obchodů.
V dávné historii dostal Osijek své jméno od slovanských osadnÃků. Ve 12. st. to bylo vzkvétajÃcà mÄsto obydlené hlavnÄ muslimy. Rakousko definitivnÄ vyhnalo Turky v r. 1687 a vytvoÅilo z Osijeku hlavnà mÄsto slavonské vojenské oblasti. Z obav pÅed tureckými útoky postavily tehdy vládnoucà Habsburkové pevnost TvrÄa. BÄhem 18.- 19. st. Osijek prosperoval a zůstal souÄástà Rakouska-Uherska až do jeho rozpadu v r. 1918. Poté bylo pÅipojeno ke Královstvà Srbů, Chorvatů a Slovinců.
Z pamÄtihodnostà mÄsta je nutno jmenovat památku Svaté Trojice z r. 1729 vybudované v upomÃnku na obÄti moru z 15. st. V HornÃm mÄstÄ se do výšky 90 m tyÄà vÄž kostela sv. Petra a Pavla, která je druhou nejvyÅ¡Å¡Ã vÄžà v Chorvatsku. VyÅ¡Å¡Ã je pouze katedrála v ZáhÅebu. Pevnost TvrÄa zůstala bÄhem poslednà války témÄž nepoÅ¡kozena a zachovala si svůj baroknà vzhled.
ZajÃmavé je i okolà Osijeku. Asi po 30 km smÄrem na jih dorazÃte do Djakova, mÄsteÄka s cihlovou katedrálou z 19. st. TradiÄnà je zdejÅ¡Ã každoroÄnà akce Djakovská krajka konaná vždy na poÄátku Äervence. Obdivovat lze lidové kroje, tance a mÃstnà typickou hudbu. Folklórnà festivaly se konajà i ve Slavonském Brodu, ležÃcÃm o 30 km dále. Je zde také pevnost z 18. st. a rozlehlý baroknà kostel. ZajÃmavá je i obec Požega, kde se vždy 12. bÅezna koná na blÃzkém vrchu Sokolovec pÅedstavenà dÄlostÅelců a minometnÃků v upomÃnku na vÃtÄzstvà nad Turky v r. 1688.