pondělí 4. srpna 2014

Osijek

Toto správní centrum chorvatské Slavonie bylo před poslední válkou poklidným městem na řece, s širokými ulicemi, parky a nádhernou vídeňskou architekturou z 19. st. Budovy byly značně poničeny za srbské ofenzivy v r. 1991. Většina z nich hlavně na hlavních třídách byla již opravena do původní podoby.



Osijek leží na jižním břehu řeky Drávy a je možné ho rozdělit na Horní město, Dolní město a pevnost Tvrďa z 18. st. Vlakové a autobusové nádraží jsou umístěna v jižní části Horního města a mezi nimi a řekou se nachází nejvíce zajímavostí, hotelů, kaváren a obchodů.Osijek_panorama


V dávné historii dostal Osijek své jméno od slovanských osadníků. Ve 12. st. to bylo vzkvétající město obydlené hlavně muslimy. Rakousko definitivně vyhnalo Turky v r. 1687 a vytvořilo z Osijeku hlavní město slavonské vojenské oblasti. Z obav před tureckými útoky postavily tehdy vládnoucí Habsburkové pevnost Tvrďa. Během 18.- 19. st. Osijek prosperoval a zůstal součástí Rakouska-Uherska až do jeho rozpadu v r. 1918. Poté bylo připojeno ke Království Srbů, Chorvatů a Slovinců.


Z pamětihodností města je nutno jmenovat památku Svaté Trojice z r. 1729 vybudované v upomínku na oběti moru z 15. st. V Horním městě se do výšky 90 m tyčí věž kostela sv. Petra a Pavla, která je druhou nejvyšší věží v Chorvatsku. Vyšší je pouze katedrála v Záhřebu. Pevnost Tvrďa zůstala během poslední války téměž nepoškozena a zachovala si svůj barokní vzhled.


Zajímavé je i okolí Osijeku. Asi po 30 km směrem na jih dorazíte do Djakova, městečka s cihlovou katedrálou z 19. st. Tradiční je zdejší každoroční akce Djakovská krajka konaná vždy na počátku července. Obdivovat lze lidové kroje, tance a místní typickou hudbu. Folklórní festivaly se konají i ve Slavonském Brodu, ležícím o 30 km dále. Je zde také pevnost z 18. st. a rozlehlý barokní kostel. Zajímavá je i obec Požega, kde se vždy 12. března koná na blízkém vrchu Sokolovec představení dělostřelců a minometníků v upomínku na vítězství nad Turky v r. 1688.




Osijek