Chorvaté se mohou pochlubit velmi pestrou a také zdravou kuchynÃ, v nÞ se snoubà jižanský životnà styl s prvky východnà gastronomie. Åada turistů, kteÅà navÅ¡tÃvàChorvatsko, vÄtÅ¡inou ochutná jen ty nejznámÄjÅ¡Ã speciality, které se pÅipravujà na pobÅežÃ. V Chorvatsku vÅ¡ak stojà za to, ochutnat i dobroty typické pro vnitrozemÃ.
TradiÄnà chorvatská kuchynÄ vycházà ze slovanských jÃdel, ale je silnÄ ovlivÅovaná okolnÃmi zemÄmi, zejména kuchynà maÄarskou, italskou, rakouskou a ÄásteÄnÄ i tureckou. Je vÅ¡ak možné se setkat i s jÃdly, v nichž jsou patrné dokonce i vlivy kuchynÄ z dob Rakouska â Uherska. Je to dáno tÃm, že v minulosti právÄ tyto zemÄ pomáhaly utváÅet chorvatské dÄjiny. Chorvatská kuchynÄ je tak dnes stejnÄ bohatá jako dÄjiny této nádherné zemÄ.
Chorvatskou kuchyni tak nenà možné popsat jako celek – zemÄ totiž nenà po gastronomické stránce jednotná a v každém kraji najdete urÄité speciality. V Chorvatsku si tak pochutnáte jak na kaloricky vydatných jÃdlech, tak i na zdravých pokrmech tolik typických pro oblast StÅedomoÅÃ. ObecnÄ je možné chorvatskou kuchyni rozdÄlit do dvou hlavnÃch kategorià â na kuchyni pobÅežnà a vnitrozemskou. JÃdelnÃÄek v obou Äástech zemÄ se tak do znaÄné mÃry odliÅ¡uje.
PobÅežnà kuchynÄ Chorvatska
V pÅÃmoÅských regionech Chorvatska v kuchyni pÅevládajà prvky italské, zejména pak benátské kuchynÄ. PobÅežnà oblasti Jaderského moÅe jsou bohaté na ryby a dary moÅe, které patÅà mezi zdejÅ¡Ã hlavnà lahůdky. ÄerstvÄ ulovené ryby se nejÄastÄji grilujà (riba na žaru). Mezi nejoblÃbenÄjÅ¡Ã ryby patÅà pražman zlatý, parmice pruhová, pilobÅich ostnitý Äi moÅský jazyk. Z darů moÅe se nejÄastÄji na talÃÅÃch objevujà slávky, humÅi, olihnÄ a ústÅice, ale objednat si můžete i chobotnicový salát. NapÅÃklad ústÅice se konzumujà syrové, pouze pokapané trochou citronové šťávy a doplnÄné pokrájenou Å¡alotkou. HojnÄ se v pÅÃmoÅských pokrmech objevuje také zelenina a typické je rovnÄž použÃvánà olivového oleje.
Vnitrozemská kuchynÄ Chorvatska
Jelikož je pro vnitrozemà Chorvatska charakteristické chladnÄjÅ¡Ã klima, jsou jÃdla v tÄchto regionech vydatnÄjÅ¡Ã, zejména pak v zimnÃm obdobÃ. Základ vnitrozemských pokrmů pÅedstavujà zemÄdÄlské pokrmy, jako jsou obilniny, maso Äi luÅ¡tÄniny. Masité pokrmy se Äasto pÅipravujà s výteÄnými omáÄkami, které jsou dosti kaloricky vydatné. VaÅà se na pánvi, nebo pod kovovým zvonem nazývaným âpekaâ. Z masa se využÃvá hlavnÄ skopové, jehnÄÄà a oblÃbené je i vepÅové maso. Drůbežà maso je zde zastoupeno minimálnÄ. Pokrmy chorvatského vnitrozemà bývajà Äasto dochucovány mletou Äervenou paprikou, která je typická spÃÅ¡e pro maÄarskou kuchyni. Nejen paprika je vÅ¡ak tÃm, co Chorvatsko na svůj jÃdelnÃÄek od MaÄarska pÅevzalo â oblÃbeným jÃdlem ve vnitrozemà jsou i guláše.
SváteÄnà speciality
Specifickým rysem chorvatské gastronomie jsou pak také speciality, které se pÅipravujà pÅi pÅÃležitosti oslav, svátků a různých zvláštnÃch událostÃ. V Chorvatsku se pÅipravujà unikátnà pochutiny napÅÃklad pro svatby, kÅty, bÄhem vinobranà Äi v dobÄ skliznÄ. Velký důraz je kladen také na cÃrkevnà svátky, jako jsou Vánoce, Velikonoce a svátky svatých, jako je napÅ. Den sv. Martina.
TradiÄnà chorvatské pokrmy
Dalmatski prÅ¡ut â koÅenÄnou uzenou dalmatskou Å¡unku mnozà Chorvaté považujà za národnà pokrm. Å unka je suÅ¡ená na vzduchu, obalovaná v popelu a následnÄ uzená ohnÄm z borových Å¡iÅ¡ek po dobu dvou dnů až jednoho týdne. Po vyuzenà se nechá nÄkolik mÄsÃců dosuÅ¡ovat na dobÅe vÄtraném mÃstÄ. Každý vÅ¡ak prÅ¡ut dÄlá trochu jinak a každý má na nÄj svůj tajný recept. NÄkdo Å¡unkovou kýtu zatÄžuje velkými kameny, aby z nà vytekly zbytky krve, jiný ji zase nakládá do speciálnÃho koÅenÃ. Pokaždé vÅ¡ak prÅ¡ut vyniká velmi osobitou chutà a najdete jej v každé chorvatské restauraci.
PaÅ¡ki sir â spoleÄnÄ s dalmatskim prÅ¡utem se Äasto podává také paÅ¡ki syr, což je slaný ovÄà sýr původem z ostrova Pag. Má vynikajÃcà chuÅ¥ a je doslova perlou mezi chorvatskými sýry. Svou unikátnà chuÅ¥ sýr zÃskává dÃky aromatickým bylinám, které spásajà pažské ovce, z jejichž mléka se následnÄ sýr pÅipravuje. Pro výrobu pravého paÅ¡ki sira je tÅeba dodržovat tradiÄnà recepturu a postupy.
MjeÅ¡ano meso na žaru â jde o pokrm obsahujÃcà různá masa pÅipravená na grilu, která jsou podávána nejÄastÄji se zeleninou (Äerstvý salát z rajÄat, hlávkový salát, paprika, cibule) a Äasto nechybà oblÃbené hranolky â zejména tedy v turistických oblastech. Na jednom talÃÅi dostanete napÅÃklad grilované hovÄzÃ, telecà a vepÅové maso, které je pÅipravováno výhradnÄ na dÅevÄném uhlÃ. Tento pokrm potÄÅ¡Ã každého masožrouta.
Buzara â moÅÅ¡tà ráÄci jsou považováni za typickou dalmatskou delikatesu. Jsou vaÅenà na mÃrném ohni v omáÄce z rajÄat, cibule a bylinek. Tato omáÄka se skvÄle hodà také k tÄstovinám.
Rižot â již samotný název pokrmu dává tuÅ¡it, že se jedná o jÃdlo z rýže. Podobá se rizotu, ale v Chorvatsku se pÅipravuje hlavnÄ z darů moÅe. NejÄastÄjÅ¡Ã ingrediencà jsou slávky. KoÅeny tohoto pokrmu je možné najÃt v italských Benátkách.
Sarma â původem z Turecka je tento pokrm, který vÅ¡ak můžete ochutnat také v Rumunsku, Bulharsku a Chorvatsku. Jde o zelné listy plnÄné mletým masem, bylinkami a koÅenÃm. Vzniknou tak jakési zelné závitky pÅipomÃnajÃcà Äeský plnÄný paprikový lusk.
Manistra (maneÅ¡tra) â tato polévka se pÅipravuje ze silného zeleninového vývaru a mezi hlavnà ingredience patÅà pÅedevÅ¡Ãm luÅ¡tÄniny (fazole, kukuÅice), brambory a nÄkdy se pÅidává i hlávkové zelÃ. Nejen svou konzistencà a barvou, ale i názvem se polévka velmi podobá italské polévce minestrone.
PaÅ¡ticada â pokrm pÅipravený z pomalu duÅ¡eného hovÄzÃho masa. NejÄastÄji je maso podáváno s bramborovými noky na italský způsob. V tomto jÃdle se tak stÅetávajà italské a maÄarské vlivy, což je pro chorvatskou kuchyni obvyklé.
FiÅ¡ paprikaÅ¡ â také tento pokrm má jistÄ koÅeny v MaÄarsku. DuÅ¡ená sladkovodnà ryba, nejÄastÄji kapr, je ochucená mletou paprikou. CelkovÄ pokrm pÅipomÃná guláš, akorát je z ryby.
Å trukli â oblÃbeným pokrmem jsou také Å¡trukli, což jsou velké domácà ravioli, tedy tÄstoviny plnÄné nejÄastÄji sýrem. PÅipravujà se z různých druhů pÅ¡enice a dávajà se zapéct do trouby. KromÄ slaných Å¡truklà je možné se setkat i s jejich sladkou verzÃ.
ÄevapÄici – typickým pokrmem z mletého masa je ÄevapÄiÄi. Mleté koÅenÄné maso se smÃchá s nadrobno nakrájenou cibulà a tvaruje se do menÅ¡Ãch váleÄků. Usmažené váleÄky se podávajà s hoÅÄicÃ, pÅÃpadnÄ s nÄjakou pikantnà omáÄkou. Kdo by se setkal s ÄevapÄiÄim vytvarovaným do placek, pravdÄpodobnÄ jde o pokrm zvaný pljeskavica.
Kulen â ostrý koÅenÄný salám původem z oblasti Slavonie, jehož nezbytnou ingrediencà je Äili. Tento salám se podává s mÄkkým sýrem, paprikou, rajÄaty a nakládanou zeleninou. PÅi jeho výrobÄ a bÄhem uzenà je tÅeba dodržovat tradiÄnà metody.
Brodet â kdo by chtÄl ochutnat guláš Äi hustou polévku z moÅských plodů, musà si v restauraci objednat brodet. PÅipravuje se z různých druhů ryb, olivového oleje, vÃna a Äesneku. Podává se nejÄastÄji s kukuÅiÄnou kaÅ¡Ã a populárnà je hlavnÄ v jižnÃm Chorvatsku.
Populárnà chorvatské dezerty
Chorvati si potrpà na dosti sladké a vydatné dezerty, které jsou pÅipravovány z rozliÄných druhů tÄsta.
Rožata â oblÃbený dalmatský dezert, který se pÅipravuje z vajec, mléka, hoÅkého likéru a karamelu. Podává se chlazený.
PalaÄinke â palaÄinka patÅà mezi nejznámÄjÅ¡Ã chorvatské mouÄnÃky. PÅÃprava palaÄinek je stejná jako u nás a plnà se džemem, tekutou Äokoládou, pÅÃpadnÄ i mletými vlaÅ¡skými oÅechy.
Zagorje Å¡trudel â nám bÄžnÄ známý Å¡trúdl, který se peÄe z listového tÄsta a je plnÄný Äerstvým mÄkkým sýrem, medem a oÅÃÅ¡ky. Původ tohoto Å¡trúdlu je patrnÄ v rakouské kuchyni.
Friture â typické chorvatské smažené koblihy
Chorvatské nápoje
Chorvatsko se může pochlubit pestrou nabÃdkou nejrůznÄjÅ¡Ãch alkoholických nápojů. Vzhledem k poloze Chorvatska panujà v zemi výborné podmÃnky pro pÄstovánà vinné révy. Nenà se tak Äemu divit, že si Chorvaté dávajà skleniÄku vÃna témÄÅ ke každému jÃdlu. Za typické je považováno silné Äervené vÃno, které vyniká výraznou chutÃ. OblÃbeným sladkým dezertnÃm vÃnem je pak âproÅ¡ekâ, které se vyrábà ze seschlých bobulà vinné révy. Název tohoto vÃna pocházà z italÅ¡tiny, kde výraz âproseccoâ znamená pÅedsuÅ¡ený. DalÅ¡Ãm proslulým nápojem, který si s oblibou dávajà i návÅ¡tÄvnÃci z Äeské republiky, je pivo. Mezi nejznámÄjÅ¡Ã ležáky patÅà Ožujsko a KarlovaÄko. Po jÃdle se pak hodà nÄco silnÄjÅ¡Ãho jako je tÅeba známá chorvatská pálenka rakija. V regionu Slavonie vám vÅ¡ak může být nabÃdnuta také slivovice (Å¡ljivovica). Mezi oblÃbené pálenky patÅà také oÅechovka nebo traverica vyrábÄná z bylinek. Dámy pak jistÄ ocenà likér Maraskino, který je ochucován viÅ¡nÄmi maraska.
Chorvatská kuchynÄ