úterý 3. září 2013

Jaký je aktuální kurz chovatské kuny?

Oficiální měnou Chorvatské republiky je chorvatská kuna, jejíž kód je HRK. Předchůdcem kuny byl chorvatský dinár, kterým se v Chorvatsku platilo až do r. 1994. V tomto roce byla prvně vydána chorvatská kuna, jejíž kurz byl zpočátku vázán na německou marku a později na euro. Podle finančních odborníků i zasvěcených politiků se předpokládá zavedení eura v Chorvatsku zhruba po roce 2016.




Historie chorvatské kuny je ovšem delší. Existovala totiž již v době druhé světové války, kdy fakticky přestala existovat Jugoslávie jako stát. Tehdy byl nastolen loutkový režim Ustašovců, který byl poplatný fašistickému Německu a Itálii.


Dnešní chorvatská kuna se dělí na 100 lipa. Mince jsou raženy v hodnotách 1, 2, 5, 10, 20 a 50 lipa, 1, 2, 5 a 25 kuna. Pokud jde o bankovky, tak ty jsou vydávány v nominální hodnotě 5, 10, 20, 50, 100, 200, 500 a 1000 kuna.


383806-top_foto1-ihfu4Českého turistu pochopitelně nejvíc zajímá kurz kuny vůči české koruně. Kurz se mění v závislosti na ekonomickém vývoji v obou státech i podle stavu hlavních světových měn. V současné době je oficiální kurz kuny vůči české koruně udáván v poměru 1 HRK = cca 3,50 Kč. O dovolené v Chorvatsku můžete běžně směňovat cizí měny, jako je euro, česká koruna nebo dolar, v bankách, směnárnách, na poštách, v turistických a informačních centrech i na recepcích hotelů. Na poplatcích zaplatíte obvykle od jednoho do čtyř procent. Nejvyšší provize si obvykle počítají hotelové směnárny, naopak nejnižší poplatky účtují banky. Je však třeba říci, že možnost přímo směňovat české koruny za kuny není, ovšem mnohé banky a směnárny to dělají. Není to však žádná výhoda, jelikož kurz není pro naše turisty zrovna výhodný.


Problém v Chorvatsku není ani s platebními kartami, které mají mezinárodní platnost. Můžete jimi platit ve většině hotelů, restaurací a obchodů, nebo jejich pomocí vybírat z bankomatů.


Chorvatskou měnu si můžete nakoupit předem v českých bankách. V průběhu sezóny nabízejí některé z nich lepší podmínky.


Oficiální měnou Chorvatské republiky je chorvatská kuna, jejíž kód je HRK. Předchůdcem kuny byl chorvatský dinár, kterým se v Chorvatsku platilo až do r. 1994. V tomto roce byla prvně vydána chorvatská kuna, jejíž kurz byl zpočátku vázán na německou marku a později na euro. Podle finančních odborníků i zasvěcených politiků se předpokládá zavedení eura v Chorvatsku zhruba po roce 2016.


Historie chorvatské kuny je ovšem delší. Existovala totiž již v době druhé světové války, kdy fakticky přestala existovat Jugoslávie jako stát. Tehdy byl nastolen loutkový režim Ustašovců, který byl poplatný fašistickému Německu a Itálii.


Dnešní chorvatská kuna se dělí na 100 lipa. Mince jsou raženy v hodnotách 1, 2, 5, 10, 20 a 50 lipa, 1, 2, 5 a 25 kuna. Pokud jde o bankovky, tak ty jsou vydávány v nominální hodnotě 5, 10, 20, 50, 100, 200, 500 a 1000 kuna.


Českého turistu pochopitelně nejvíc zajímá kurz kuny vůči české koruně. Kurz se mění v závislosti na ekonomickém vývoji v obou státech i podle stavu hlavních světových měn. V současné době je oficiální kurz kuny vůči české koruně udáván v poměru 1 HRK = cca 3,50 Kč. O dovolené v Chorvatsku můžete běžně směňovat cizí měny, jako je euro, česká koruna nebo dolar, v bankách, směnárnách, na poštách, v turistických a informačních centrech i na recepcích hotelů. Na poplatcích zaplatíte obvykle od jednoho do čtyř procent. Nejvyšší provize si obvykle počítají hotelové směnárny, naopak nejnižší poplatky účtují banky. Je však třeba říci, že možnost přímo směňovat české koruny za kuny není, ovšem mnohé banky a směnárny to dělají. Není to však žádná výhoda, jelikož kurz není pro naše turisty zrovna výhodný.


Problém v Chorvatsku není ani s platebními kartami, které mají mezinárodní platnost. Můžete jimi platit ve většině hotelů, restaurací a obchodů, nebo jejich pomocí vybírat z bankomatů.


Chorvatskou měnu si můžete nakoupit předem v českých bankách. V průběhu sezóny nabízejí některé z nich lepší podmínky.



Jaký je aktuální kurz chovatské kuny?