Oficiálnà mÄnou Chorvatské republiky je chorvatská kuna, jejÞ kód je HRK. PÅedchůdcem kuny byl chorvatský dinár, kterým se v Chorvatsku platilo až do r. 1994. V tomto roce byla prvnÄ vydána chorvatská kuna, jejÞ kurz byl zpoÄátku vázán na nÄmeckou marku a pozdÄji na euro. Podle finanÄnÃch odbornÃků i zasvÄcených politiků se pÅedpokládá zavedenà eura v Chorvatsku zhruba po roce 2016.
Historie chorvatské kuny je ovÅ¡em delÅ¡Ã. Existovala totiž již v dobÄ druhé svÄtové války, kdy fakticky pÅestala existovat Jugoslávie jako stát. Tehdy byl nastolen loutkový režim UstaÅ¡ovců, který byl poplatný faÅ¡istickému NÄmecku a Itálii.
DneÅ¡nà chorvatská kuna se dÄlà na 100 lipa. Mince jsou raženy v hodnotách 1, 2, 5, 10, 20 a 50 lipa, 1, 2, 5 a 25 kuna. Pokud jde o bankovky, tak ty jsou vydávány v nominálnà hodnotÄ 5, 10, 20, 50, 100, 200, 500 a 1000 kuna.
Äeského turistu pochopitelnÄ nejvÃc zajÃmá kurz kuny vůÄi Äeské korunÄ. Kurz se mÄnà v závislosti na ekonomickém vývoji v obou státech i podle stavu hlavnÃch svÄtových mÄn. V souÄasné dobÄ je oficiálnà kurz kuny vůÄi Äeské korunÄ udáván v pomÄru 1 HRK = cca 3,50 KÄ. O dovolené v Chorvatsku můžete bÄžnÄ smÄÅovat cizà mÄny, jako je euro, Äeská koruna nebo dolar, v bankách, smÄnárnách, na poÅ¡tách, v turistických a informaÄnÃch centrech i na recepcÃch hotelů. Na poplatcÃch zaplatÃte obvykle od jednoho do ÄtyÅ procent. NejvyÅ¡Å¡Ã provize si obvykle poÄÃtajà hotelové smÄnárny, naopak nejnižšà poplatky úÄtujà banky. Je vÅ¡ak tÅeba ÅÃci, že možnost pÅÃmo smÄÅovat Äeské koruny za kuny nenÃ, ovÅ¡em mnohé banky a smÄnárny to dÄlajÃ. Nenà to vÅ¡ak žádná výhoda, jelikož kurz nenà pro naÅ¡e turisty zrovna výhodný.
Problém v Chorvatsku nenà ani s platebnÃmi kartami, které majà mezinárodnà platnost. Můžete jimi platit ve vÄtÅ¡inÄ hotelů, restauracà a obchodů, nebo jejich pomocà vybÃrat z bankomatů.
Chorvatskou mÄnu si můžete nakoupit pÅedem v Äeských bankách. V průbÄhu sezóny nabÃzejà nÄkteré z nich lepÅ¡Ã podmÃnky.
Oficiálnà mÄnou Chorvatské republiky je chorvatská kuna, jejÞ kód je HRK. PÅedchůdcem kuny byl chorvatský dinár, kterým se v Chorvatsku platilo až do r. 1994. V tomto roce byla prvnÄ vydána chorvatská kuna, jejÞ kurz byl zpoÄátku vázán na nÄmeckou marku a pozdÄji na euro. Podle finanÄnÃch odbornÃků i zasvÄcených politiků se pÅedpokládá zavedenà eura v Chorvatsku zhruba po roce 2016.
Historie chorvatské kuny je ovÅ¡em delÅ¡Ã. Existovala totiž již v dobÄ druhé svÄtové války, kdy fakticky pÅestala existovat Jugoslávie jako stát. Tehdy byl nastolen loutkový režim UstaÅ¡ovců, který byl poplatný faÅ¡istickému NÄmecku a Itálii.
DneÅ¡nà chorvatská kuna se dÄlà na 100 lipa. Mince jsou raženy v hodnotách 1, 2, 5, 10, 20 a 50 lipa, 1, 2, 5 a 25 kuna. Pokud jde o bankovky, tak ty jsou vydávány v nominálnà hodnotÄ 5, 10, 20, 50, 100, 200, 500 a 1000 kuna.
Äeského turistu pochopitelnÄ nejvÃc zajÃmá kurz kuny vůÄi Äeské korunÄ. Kurz se mÄnà v závislosti na ekonomickém vývoji v obou státech i podle stavu hlavnÃch svÄtových mÄn. V souÄasné dobÄ je oficiálnà kurz kuny vůÄi Äeské korunÄ udáván v pomÄru 1 HRK = cca 3,50 KÄ. O dovolené v Chorvatsku můžete bÄžnÄ smÄÅovat cizà mÄny, jako je euro, Äeská koruna nebo dolar, v bankách, smÄnárnách, na poÅ¡tách, v turistických a informaÄnÃch centrech i na recepcÃch hotelů. Na poplatcÃch zaplatÃte obvykle od jednoho do ÄtyÅ procent. NejvyÅ¡Å¡Ã provize si obvykle poÄÃtajà hotelové smÄnárny, naopak nejnižšà poplatky úÄtujà banky. Je vÅ¡ak tÅeba ÅÃci, že možnost pÅÃmo smÄÅovat Äeské koruny za kuny nenÃ, ovÅ¡em mnohé banky a smÄnárny to dÄlajÃ. Nenà to vÅ¡ak žádná výhoda, jelikož kurz nenà pro naÅ¡e turisty zrovna výhodný.
Problém v Chorvatsku nenà ani s platebnÃmi kartami, které majà mezinárodnà platnost. Můžete jimi platit ve vÄtÅ¡inÄ hotelů, restauracà a obchodů, nebo jejich pomocà vybÃrat z bankomatů.
Chorvatskou mÄnu si můžete nakoupit pÅedem v Äeských bankách. V průbÄhu sezóny nabÃzejà nÄkteré z nich lepÅ¡Ã podmÃnky.
Jaký je aktuálnà kurz chovatské kuny?